Jak si koupit doménu

18.12. 2013 • Počítače 3001x

Mít vlastní internetové stránky v současné době potřebuje v podstatě každá firma, aby byla na internetu vidět. Ale na samém počátku je nutné si koupit nějakou doménu, aby bylo možné stránky někam umístit. 

Proč koupit vlastní doménu

Při zakládání zbrusu nových webových stránek celá řada lidí a firem řeší problém, jestli se vůbec vyplatí investovat peníze do vlastní domény. Na trhu je totiž velké množství možností, kde se dají stránky vytvořit zadarmo, ale řekněme si, že to v případě firmy nevypadá úplně dobře a zakoupení vlastní domény stále zůstává nejlepší možnou variantou. Tzv. sdílená doména má tvar, kdy nejprve je název vámi zvolené domény a poté následuje cizí doména, což ne vždy vypadá profesionálně. Největší výhodu sdílených domén můžeme spatřovat v jejich dostupnosti a v tom, že jsou zdarma, protože tím, že si ji pořídíte, vlastně děláte reklamu i poskytovateli domény. 

Zakoupení domény u webhostingu je o něco výhodnější, protože se nemusíte o nic starat, nemusíte v zásadě nic vědět a doména bude patřit vám. Koupě domény u webhostingové společnosti může být dokonce i o něco levnější, protože taková společnost nakupuje tisíce domén, takže má u registrátora o něco výhodnější ceny, tudíž může prodávat za zajímavější peníze. Je však nutné si dát pozor na to, aby si firma neregistrovala doménu na sebe, protože ta by vám poté nepatřila. Doména se dá zakoupit také přímo u registrátora, nicméně to je o něco složitější a měli byste s tím mít nějaké zkušenosti. Potom si musíte nastavit, aby doména směrovala na vámi vybraný hosting a všechno by mělo fungovat. Internetová doména je prostě důležitá a lidé si podle ní tvoří o firmě, nebo člověku svoje mínění. Doména by měla být jednoduše zapamatovatelná, takže je vhodné používat krátké a výstižné názvy. Určitě se nehodí používání neobvyklých či cizích slov, protože lidé by se při psaní domény mohli jednoduše zmýlit a požadovanou stránku by vůbec nemuseli najít.

Tipy na volbu domény

Jestliže budete v doméně potřebovat použít více slov, pak určitě zapřemýšlíte, jak je nejlepší slova oddělit. Je lepší mezi jednotlivá slova dát pomlčku, nebo nikoliv? To je složitá otázka, protože obě varianty mají něco do sebe. Doména s pomlčkou se může zdát o trochu čitelnější, zatímco doména bez pomlčky se uživatelům lépe zadává do adresního řádku v prohlížeči. Záleží pouze na vašem rozhodnutí, kterou z možností si pro svoje nové stránky vyberete. Určitě není vhodné dlouho váhat s registrací vlastní domény, protože pokud ji opravdu potřebujete, pak se stejně jednoho dne rozhodnete, že si ji zařídíte. 

Domény nejsou nevyčerpatelné zdroje, takže se dá očekávat, že ty úplně nejlepší jsou již dávno zabrané, tudíž byste si měli pospíšit, aby právě ta vaše nebyla také brzy rezervovaná pro někoho jiného. Pokud už je vaše vysněná doména zabraná, pak musíte vymyslet něco jiného. Každopádně dobrá doména může usnadnit dosažitelnost stránek i bez vyhledávačů. Další obtížnou volbou bývá, jestli si zvolit doménu národní nebo mezinárodní. 

Zahraniční domény bývají o trochu levnější než ty české. Ještě než se upnete na jednu konkrétní adresu, měli byste si její dostupnost raději ověřit a zjistit si, jestli je doména volná. Pokud zjistíte, že je vám zvolená doména již zaregistrovaná, může se vyplatit zjistit si, jestli je doména opravdu využívaná a dokdy jí případně má její vlastník zaplacenou. V současné době existuje více společností, u kterých se dá doména zakoupit, takže si můžete prověřit ceny, jaké nabízí, ale v zásadě by se od sebe neměly příliš odlišovat, protože konkurenční boj velké výkyvy v cenách nedovoluje.

Základní pravidla při registraci domény

Doménové jméno by v sobě mělo mít obor nebo by mělo být unikátní. Platí zásada, že čím kratší jméno, tím lépe, protože dlouhá jména jsou těžko zapamatovatelná a člověk se může při jejich psaní snáze splést. Ještě než si napevno vymyslíte jméno pro svoje stránky, musíte si zjistit, jestli je tato doména volná, abyste posléze nebyli zklamaní, že někdo byl rychlejší a doménu už si rezervoval. Vyhněte se zbytečným číslům, protože doménové jméno to zbytečně komplikuje a lidé si to často nejsou schopni zapamatovat, takže zbytečně přicházíte o návštěvníky webových stránek. Jestliže zjistíte, že je vaše ideální doména volná, pak nesmíte zaváhat a musíte si ji okamžitě zaregistrovat, protože se to možná nezdá, ale i zde hraje čas podstatnou roli, protože se může stát, že vám doménu někdo takříkajíc před nosem vyfoukne a vy budete mít přirozeně smůlu.

Dennodenně se registruje veliké množství nových domén a obdobným tempem se i domény ruší a jsou zase volné. Určitě si uvědomte, že nejste jediní, kdo právě přemýšlí nad novou doménou, takže záleží také na tom, jak rychle dovedete za doménu zaplatit. Platebních metod využitelných při registraci domény je celá řada. Využít můžete platební kartu, účet u společnosti PayPal, složení na pokladně banky webhostingu či úhradu z kreditu, což jsou platební metody, které zaručí okamžité doručení peněz na účet webhostingu. Dalšími možnostmi jsou složení peněz na pokladně jiné banky, převodem z účtu na účet a poštou. Tyto platební metody obvykle trvají dva dny a více.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Počítače'
Tipy na jiné články