Jaký je rozdíl mezi herním a pracovním notebookem?

19.06. 2018 • Počítače 4484x

Notebooky se většinou rozdělují na tzv. herní, běžné a pracovní notebooky. Další skupinu pak tvoří notebooky s vysokým rozlišením, 3D notebooky atd. Přemýšleli jste někdy o tom, jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Věděli jste, že 3D kompatibilní notebooky jsou preferovány zejména hráči? U běžného notebooku jde o funkci, která není tak podstatná. Jsou herní notebooky určené opravdu jen pro hraní her? Pokud ano, znamená to, že budete potřebovat ještě další notebook jako pracovní?  V tomto článku se zaměříme na rozdíly ve specifikacích, které mají vliv na celkové hodnocení, podle kterého se pak dá notebook zařadit.

Pro začátek

Notebooky na hraní mají všechny funkce jako běžné notebooky, ovšem se zaměřením na vyšší výkon na prvním místě.

Integrovaná grafická karta je ve většině kancelářských notebooků a stačí. V případě herního notebooku je již nutné mít k dispozici samostatnou grafickou kartu. Některé herní notebooky mají grafiky dokonce dvě pro zvýšení herního zážitku.

Extra rychlé procesory jsou pro hraní nezbytností. U normálního notebooku zas tak výkonný procesor s více jádry nepotřebujete.

Velikost paměti RAM je u notebooků na hraní většinou výrazně posílena. K dispozici bývá i speciální paměť grafické karty VRAM, opět čím vyšší tím lepší.

Životnost baterie notebooku je důležitá pro normální notebook. V případě herního notebooku je tato vlastnost nepodstatná, protože vzhledem k vysokému výkonu budete hrát zejména s připojením k elektrické síti.

Větší velikost displeje včetně vysokého rozlišení je důležitá při hraní. Pro běžný pracovní notebook je třeba vycházet z kompromisu mezi velikostí, hmotností a rozlišením obrazovky.

Co se týče ceny, u herních notebooků je většinou podstatně vyšší než u normálních modelů. Určitou možnost, jak ušetřit přináší tzv. repasované herní notebooky. Které se dají mnohdy sehnat se slevou až 70 % oproti zcela novému modelu, což je poměrně zajímavé.

Herní notebooky

Jaké jsou klíčové vlastnosti, které by měl notebook na hry splňovat? Podrobně se na ně podíváme níže.

Grafická karta

Jak již bylo uvedeno výše, herní notebooky mají lepší grafiku než běžné notebooky. Před zakoupením si zkontrolujte, jak je osazená grafická karta stará a zda ji můžete případně časem nahradit novou. Mezi nejlepší značky patří karty od NVIDIA a ATI.

Podpora 3D

Většina dnešních her již vyžaduje také podporu 3D technologií. Pokud nyní kupujete notebook, je dobré se zamyslet nad koupí 3D notebooku.

Velikost a rozlišení displeje

Dříve nebyl tento parametr tak důležitý jako dnes. S nástupem nových technologií jako je 3D a HD se právě velikost obrazovky stala klíčovou. Větší rozměr je pro dosažení, co nejlepšího výsledku více než žádoucí.

Širokoúhlý formát, který nabízí většina notebooků, nemusí být až tak velkou výhrou protože některé z nich nemusí hry podporovat. Případně se zobrazení hry natáhne tak, aby se přizpůsobilo poměru vaší obrazovky.  

Úhel pohledu rozhoduje o tom, zda uvidíte dění na obrazovce i když nesedíte přímo před obrazovkou jako obvykle. Jestliže herní notebook používáte i venku pak se projeví i tzv. lesklý nebo matný displej. Např. u lesklého máte velmi dobré podání barev, ovšem na slunci se od něj budou odrážet paprsky a nebude tak dobře vidět.

Běžné a kancelářské notebooky

Běžné notebooky jsou hodně podobně běžným stolním PC. I u nich existuje několik důležitých vlastností, které byste při výběru notebooku na práci či běžné používání měli vzít v potaz.

Životnost baterie – asi nejdůležitější vlastnost, která rozhoduje o tom, jak dlouho budete moci na notebooku pracovat bez připojení k síti. V tom je také základní rozdíl mezi stolním PC a notebookem. Menší notebooky jsou vybaveny integrovanými bateriemi, u větších je možné použít přídavnou baterii nebo vyměnit stávající za novou.

Připojení k internetu – je samozřejmé, že budete svůj notebook použít i pro surfování na internetu a dalším činnostem, které připojení potřebují. K tomu je třeba, aby notebook používal bezdrátové připojení Wi-Fi. To vám umožní se připojit i např. na veřejných místech k hotspotům zdarma. Naprostá většina notebooků to samozřejmě podporuje.

Počet a typ portů je hlavně u pracovního notebooku důležitý parametr. Standardní je port USB, kterých je lepší mít k dispozici více. Mezi další patří např. HDMI, který slouží pro propojení notebooku např. s TV nebo dalšími zobrazovacími zařízeními.

Repasované notebooky

Jak již bylo dříve řečeno, zajímavou možností pokud chcete při nákupu notebooku ušetřit, jsou tzv. repasované notebooky. Jde o modely notebooků z vyšších řad, které se vrátily např. v zákonné lhůtě, pocházejí z předváděcích akcí nebo leasingů.

Před dalším prodejem prochází náročným testováním a jsou nahrazeny případné vadné díly za zcela nové. Jelikož však už nejde o zcela nové zboží je při prodeji nabízena sleva, která může v některých případech činit až 70 % ceny oproti novému modelu.

Na konkrétní nabídku se můžete podívat na stránkách www.incomputer.cz

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Počítače'
Tipy na jiné články