Píšete závěrečnou práci? Poradíme, kde sehnat zdroje, čemu se při psaní vyvarovat a na co si dát pozor

05.12. 2019 • Různé 2074x

Studujete vysokou školu a čeká vás vypracování diplomové nebo bakalářské práce? Pokud ano, máme pro vás několik tipů – doporučíme vám, na jakých místech můžete najít vhodné zdroje pro vaši práci a poradíme vám, na co byste si měli dávat největší pozor.

Kde se dají najít vhodné zdroje pro závěrečnou práci?

Zatímco na střední škole si student celkem bez problémů vystačí s internetem, na vysoké už jsou požadavky trochu náročnější. Skutečně kvalitní bakalářská nebo diplomová práce by měla v prvé řadě čerpat zejména z publikací, které seženete např. ve vědeckých knihovnách. Zvláště v největších městech není problém potřebné zdroje sehnat, moderní knihovny už mají navíc velmi dobrý systém vyhledávání, takže tím nestrávíte tolik času.

Samozřejmě i na vysoké škole lze pro účely závěrečné práce použít jako zdroj internet, je ale třeba velmi pečlivě vybírat. Některé zdroje jsou vhodné, s jinými byste ale pravděpodobně moc neuspěli – je třeba rozlišovat mezi důvěryhodnými a ověřenými prameny a těmi, které zas tak vhodné nejsou.

Asi hlavním pomocníkem je v tomto směru Google, konkrétně pak jeho služby Google Books nebo Google Scholar. Dalším zdrojem pak mohou být stránky různých organizací. Z konkrétních webů pak můžeme doporučit např. stránky Národní knihovny ČR (nkp.cz), Souborný katalog ČR (caslin.cz) nebo informační systém EBSCO (ebsco.com). Další podklady a zdroje naleznete například i na wikipedii.

Na co si dát při psaní diplomové či bakalářské práce největší pozor?

Je jasné, že diplomová i bakalářská práce je nesmírně důležitá a je potřeba si na ní dát maximálně záležet.

Velmi častým prohřeškem bývá plagiátorství, což ale nemusí znamenat pouze klasické opisování, ale třeba jen opomenutí citací. Správné citování je u diplomové práce třeba vždy dodržovat a dávat si pozor, abyste uvedli všechny zdroje, z nichž jste čerpali.

Důležité je také dodržovat doporučené formátování textu, držet se zadání, zbytečně se neposouvat mimo téma práce a v neposlední řadě myslet na použití vhodného jazyka – přece jenom jedná se o vědeckou práci a tomu je třeba styl psaní přizpůsobit.

Další rady a tipy na co nezapomenout se dočtete v tomto článku.

Vytištění závěrečné práce nechte na profesionálech

Jakmile máte svoji bakalářku, diplomku nebo jinou závěrečnou práci hotovou, čeká vás ještě poslední úkol – její vytištění. To rozhodně nepodceňujte. V žádném případě nedoporučujeme tisknout práci na domácí tiskárně – jednak nebude dosahovat takové kvality, jakou mají vprofesionálních copycentrech.

Navíc je třeba myslet i na to, že práce musí být na kvalitním papíře a v pevné vazbě. Nejlepším řešením je obrátit se na společnost, která má s tímto typem zakázek bohaté zkušenosti a můžete se na ni 100% spolehnout.

Jednou z takových firem je společnost Tomados, jež se kromě servisu a pronájmu kancelářské techniky věnuje také kopírování, tisku a skenování. Tisk a vazba diplomové práce pro ně není problém.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Různé'
Tipy na jiné články