Prodloužené vidlice pro vysokozdvižný vozík jsou jako prodloužené ruce

15.03. 2018 • Různé 3021x

Vysokozdvižný vozík je bezpochyby vhodným strojem při skladování a manipulaci se zbožím. Obvykle je zapotřebí vysunout nebo naopak umístit některou paletu v regálu. To je realizováno prostřednictvím vidlic, které mají průměrnou délku kolem 1 200 milimetrů. Někdy však může nastat situace, kdy je zapotřebí dosáhnout vidlicemi mnohem dál. A právě k tomu slouží prodloužení vidlic.

V podstatě pro všechny modely a značky VZV (Desta, Linde, Jungheinrich, Still, Balkancar,...) lze zakoupit prodloužené vidle příslušného rozměru, jež rázem rozšíří možnosti daného stroje. Pojďme si tedy představit, jak takové prodloužené vidlice vypadají a co vám vlastně přináší?

Podoba prodloužené vidlice

Tento doplněk vysokozdvižných vozíků patří do kategorie přídavná zařízení. To znamená, že je můžete poměrně rychle namontovat a v případě potřeby opět sundat.

Pod pojmem přídavná vidle si představte svařenec z ocelového plechu. Vzhledem k tomu, k jakému účelu má sloužit, pyšní se několika základními charakteristickými vlastnostmi.

  • Obdélníkový uzavřený profil.
  • Zaoblení bočních stran bez jakýchkoliv výstupků a nežádoucích hran.
  • Přední zkosená část určená pro snazší nabírání věcí.

Rozměry prodloužených vidlí

Prodloužené vidle na VZV jsou obvykle k dostání v délce 1 400 až 2 500 milimetrů. Z toho přední zkosená část zabírá asi 350 – 500 milimetrů z celkové délky. Nosnost takového přídavného zařízení pro vysokozdvižné vozíky může dosahovat hodnoty až 3 500 kilogramů.

U prodloužení vidlice existuje jedno zásadní omezení, které byste neměli v žádném případě podceňovat. Délku prodloužené vidle je nutné volit na základě délky nosné vidlice. Ta musí přesahovat minimálně 60 % nosné části. Teprve poté je zaručena požadovaná nosnost vybraného modelu a zároveň bezpečná přeprava zboží. Když bude mít nosná vidlice délku 1 200 milimetrů, tak její prodloužená verze nesmí překročit 60 % její délky a může být dlouhá maximálně 1 900 milimetrů. Při jejich výběru hraje důležitou roli také šířka a výška patky nosné vidle.

Jak aplikovat prodloužení vidlic na vozík?

Vyžadujete-li při práci dlouhé vidle, je zapotřebí nástavce na VZV uchopit a jednoduše je navléct na nosné vidle vysokozdvižného vozíku Desta či jakékoli jiné značky. Díky jejich dutému zpracování je to poměrně jednoduchý a rychlý proces. Jejich použití je však úplné až poté, co provedete na konci vidlice zajištění s pomocí zajišťovacího čepu. Jde o pružnou pojistku zaručující okamžité užití prodloužené vidlice.

Vybírejte pouze certifikované nástavce na VZV

Dlouhé vidle jsou vlastně prodlouženýma rukama obsluhy vysokozdvižného vozíku. Při potřebě prodloužení vidlic se zaměřuje jen na certifikované výrobky označované příslušným štítkem. Ten do jisté míry prezentuje to, že produkt prošel technickou zkušebnou a jeho užívání je bezpečné.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Různé'
Tipy na jiné články