Jak na různé skvrny? Držíme se babských fíglů

12.10. 2013 • Různé 8654x

Určitě to každý znáte, tak moc se snažíte neukápnout či se nezašpinit. Mnohokrát se nám to daří, ovšem stane se občas, že se zkrátka neuhlídáme a ušpiníme se, ukápneme a rázem se vytváří skvrna, flek a podobně. Pokud jste doma, dáte oblečení zkrátka do pračky a je to. Pokud jste v práci, je to o něco horší, musíte takhle vydržet celý den. 

Když skvrna zaschne obvykle je to problém. Ten však v mnoha případech vyřeší za vás pračka, která veškerou práci udělá za vás. Na vás pak je jen prádlo vytáhnout, pověsit a vyžehlit a zase můžete chodit dál v čistém oblečení. Fleky a skvrny mohou být prakticky od čehokoliv. Často se umažete doma při jídle, při vaření. Skvrny od kečupu, od červeného vína, od malin, od rybízu, od mouky, od vody a mouky, od tatarky, od omáčky a podobně, jsou skvrny, které nám život tak trošku ztěžují. Při vaření zkrátka něco vždycky ukápne a spadne, takže s tímhle zkrátka musíte počítat a musíte vědět, že pokud vaříte, vezměte si zástěru či starší oblečení, které nosíte již jen doma. Tím zamezíte tomu, že vaše oblečení bude špinavé. Samozřejmě jsou chvíle, kdy se tomu moc zamezit nedá.

V případě, že nějaký podobný flek či skvrnu na svém oblečení máte, svěříte jeho odstranění do ruk nejpovolanějšímu spotřebiči a to pračce. Někdy ovšem ani pračka nepomáhá. Co v tuto chvíli? Vyhodit oděv? Nosit jej pouze doma? Ne, existují různé fígle, které můžete použít a použijte dříve, než se rozhodnete tričko vyhodit.

Jak odstranit skvrnu od citronu

Citrón je skvělým pomocníkem v boji proti zápachům a různým nečistotám, nejen na oblečení. Máte modré ruce od sběru borůvek? Pomůže vám na to citónová šťáva, kterou si pokapejte ruce. Pokud jde vaše trouba, myčka či mikrovlná trouba cítit nějakým zápachem, dejte do ní citrón, ten neutralizuje všechny zápachy. Nastrouhaná citrónová kůra vám pomůže, pokud potřebujete trošku zneutralizovat přesolené jídlo. Citrón je rovněž skvělým pomocníkem proti rzím. Dokáže si poradit také s leskem pákových baterií a s čímkoliv chromovaným.

Jak odstranit flek od soli

Pokud na koberec či na oblečení vylijete rybízový džus, červené víno, olej a podobně, v tomto případě sáhněte po soli. Díky tomu, že na sebe dokáže vázat vodu sůl, všechnu tekutinu vsákne do sebe. Pak už stačí jen koberec zamést či vysát a oděv oprášit a vyprat. Pokud máte skvrnu zaschlou a pokud je to skvrna od oleje či něčeho podobného, stačí ji pouze navlhčit a posypat solí.

Výše zmíněné dva prostředky, které jsou popsány, fungují spolehlivě a jsou nejčastěji využívány pro první pomoc v domácnostech a při různých příležitostech. Dále se budeme zabývat skvrnami.

Různé skvrny a jak na jejich odstranění

Mastné skvrny na stěně a tapetách

Pokud máte mastnou skvrnu na stěně, může se stát, že mastná skvrna prosákne i na tapetu a záměr toho, že chcete mastnou skvrnu zakrýt tak nevyšel. Před tapetováním je dobré stěnu přetřít emulzním nátěrem. Pokud už je na tapetě flek, můžete jej odstranit hustou směsí bramborového škrobu a benzínu. Jakmile beznín vyprchá, zbytek směsi odstraníte kartáčkem.

Skvrny od bílkovinných potravin

Jako vejce, mléko, mléčné výrobky a podobně. Zapomeňte na to, že podobné skvrny odstraníte pomocí praní a žehlení. Skvrna se akorát srazí a poté půjde jen těžko dolů. Lepší je prát skvrnu ve vlažné vodě a s enzymovým pracím práškem.

Skvrny od čokolády

odstraníte pomocí směsi. Jeden díl technického glycerínu, jeden díl tří procentního čpavku, a jeden díl vody. Všechny díly smíchejte dohromady. Připravenou směsí skvrnu potřete a nechte půl hodiny působit. Poté směs vymyjte studenou vodou a vymáchejte v octové vodě. Pozor však na textílii, vyzkoušejte dopředu její barevnost, aby, jste si neublížila.

Skvrny od hořčice

odstraníte zázračným citrónem. Pokapejte skvrnu dostatečným množstvím a nechte půl hodinu působit. Poté vyperte v teplé vodě s trochou saponátu.

Skvrny od inkoustu

musíme pokud možno ihned, ideálně co nejdříve vyčistit směsí vody, citrónové šťávy a soli. Důležité zde je, nenechat skvrnu zaschnout a zasáhnout včas.

Skvrny od rtěnky

odstraníme tak, že před samotným praním v pračce potíráme místo denaturovaným líhem. Poté skvrnu potírejte neředěným mycím prostředkem. Uvidíte, že skvrna co nevidět zmizí.

Skvrny od propisky

taky se vám to stalo, že vám vytekla náplň či jste se nechtěně popsali? Tyto skvrny lze odstranit spolehlivě francovkou.

Skvrny od barvy na vlasy

Barvíte se doma a náhodou vám ukápla barva na obličej nebo na pračku? Snadná pomoc je ihned skvrnu z pračky odstranit hadříkem, případně poté skvrnu potřít odličovacím mlékem. Stejně také, pokud máte skvrny na obličeji, odstraníte je pomocí odličovacího mléka.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Různé'
Tipy na jiné články