Jak si říci o vyšší plat?

14.10. 2013 • Různé 3678x

Každý se do práce těší jinak a svou práci má jinak rád. Někdo chodí do práce, protože ho to neuvěřitelně baví, naplňuje, a kdyby mohl, tak v ní i spí, někoho práce baví tak normálně, někomu je to celkem jedno, a poslední chodí do práce s úplným odporem a jen a jen protože musí. Obvykle se do práce chodí nejčastěji pro peníze, to je to hlavní a mnohdy bohužel taky jediné, kvůli čemu lidi chodí do práce, kvůli čemu jsou ochotní vstávat. 

Samozřejmě, není to úplně ideální chodit do práce jen kvůli penězům, ale do určité míry bohužel dnešní doba nás do toho tlačí a je nutné měsíčně dostávat výplatu. Plat bývá tou podstatnou věcí, podle které se rozhodujete, zda práci příjmout či nikoliv. Ideální by samozřejmě bylo, kdyby, jste pracovali co nejméně a plat byl co nejvyšší. To by chtěl asi každý, ovšem taková práce snad neexistuje, a když ano, tak na takovou práci jsou potřeba specifické požadavky, specifické poznatky a podobně. Tudíž takovou práci chce dostat plno lidí, ovšem dostat jí může pouze jeden. Takové práce jsou například hlídání ostrovu v zahraničí, ochutnávání zmrzlin, čokolád a podobně. 

Jsou samozřejmě dvě kategorie, jedna kdy hledáte práci a čeká vás otázka na plat, poté je druhá kategorie a to ta, kdy práci máte a chcete požádat o vyšší plat. Pojďmě se zaměřit na jednotlivé dvě kategorie a trošku si přiblížit, jak si říci o určitý plat či o vyšší plat.

Hledáte práci

Chcete novou práci? Samozřejmě vás čekají příjmací pohovory. Na nich ukazujete své přednosti, dovednosti, předvádíte se v tom nejlepším světle. Samozřejmě vás nemine otázka ohledně vašeho platu, bývají to obvykle dvě otázky. Jaký plat si představujete, a pod jaký plat by, jste nešli. Částky, které máte v úmyslu vyslovit, by neměly být totožné. 

Měly by mít nějaké rozmezí, aby na pohovoru viděli, jak moc jste ochotní ustoupit a jak moc si sebe vážíte. Je dobré si na pohovoru říci svou cenu, protože ten kdo si neumí určit cenu, obvykle na pohovorech nedopadá dobře, věta je mi to jedno, je vašim pomyslným hřebíčkem do rakve nového zaměstnání. Je vám to jedno? Takže zadarmo? To opravdu ne! Pokud řeknete dvě částky, připravte se už dopředu na to, že tu vyšší nedostanete. Mnohdy bohužel bojujete za tu nejnižší. 

Spočítejte si své výdaje a částku, kterou určujete, jako nízkou podle toho nastavte, pod tuto částku není dobré jít. Při vyřčení částky neříkejte rozmezí, řekněte jen číslo a říkejte to větší. Pokud jste absolventi, nepřeceňujte se. Praxe z vás dělá hodnotnějšího zaměstnance, ne to, že jste právě vyšli školu a víte, že jste ti nejlepší z nejlepších. Pokud v daném oboru působíte delší dobu, nebojte se a vyzvedněte do popředí své úspěchy a své profesní znalosti, pokud oplýváte cizími jazyky, dejte to o sobě vědět (samozřejmě několik nebo specifické, anglicky dneska mluví každý třetí). Většina lidí si o plat říci neumí,  neumí se ohodnotit, nedokáže si říci o peníze, což určitě není dobře.

Máte práci

Pracujete ve firmě už nějakou dobu, pracovní výkony máte dobré, stabilní výsledky, žádné pracovní neshody, žádné pracovní problémy. Zkrátka všechno je v pořádku, jen máte pořád stejný plat, už několik let. Než půjdete za svým nadřízeným, sestavte si seznam svých úspěchů, kterých jste dosáhli, připravte si pádné argumenty a vyražte za šéfem. Nemůžete vyrazit za šéfem, aniž by, jste neměli žádné argumenty. Nepůsobí také dobře to, když na šéfa vyštěknete, že vaše kolegyně má plat vyšší a je tady kratší dobu, tohle vůbec nepůsobí dobře, profesionálně. 

Bojujte svými úspěchy, ne tím, že budete někoho urážet a poukazovat na něčí chyby. Pokud jste v průběhu své kariéry a svého působení u firmy udělali chybu, nic s tím neuděláte. Chyby děláme každý, jsme jen lidi. Pokud na toto poukáže, váš šéf neberte to jako útok, v klidu mu tuto informaci odkývejte, ale zároveň řekněte, že jste se z této chyby poučili a víte už nyní, jak situaci řešit. I váš šéf občas udělá chybu, jen je dobré ji přijmout a ukázat, že nejste neomylní.

A pár rad za závěr? Zde jsou!

  • nikdy svému šéfovi nevyhrožujte odchodem
  • zjistěte si, zda v jiné firmě dostanete více peněz, pokud ano, argumentujte tímto, nevyhrožujte!!
  • nevyzvídejte u svých kolegů, kolik vyděláváte, vypadáte jako slídil
  • to, že máte dluhy a hypotéky není důvod, šéf vám nekázal si ji brát a v dnešní době má dluhy a hypotéku kde kdo
  • žádost o vyšší plat si pečlivě rozmyslete
  • vyberte vhodný čas a také chvíli, kdy je šéf dobře naladěn, pokud má špatnou náladu, raději svůj záměr odložte
  • nezapomeňte, že pokud máte nějaké benefity i ty jsou součástí mzdy, pokud dostáváte stravenky, osobní ohodnocení, motivační ohodnocení i toto je součást mzdy
  • pokus zopakujte, ovšem až za nějaký čas (minimálně půl roku)
  • vždy argumentujte svými úspěchy
  • nebuďte negativní, pokud váš pokus nevyjde
  • nebojkotujte práci jen, protože vám šéf nevyhověl, takhle si koledujete o padáka
  • šéfa nepomlouvejte, že je to starý skrblík, nikdy nevíte, jak se to k němu může dostat a vás to bude stát místo
  • nepoužívejte věty jako, pokud mi nezvednete plat, podávám výpověď a jdu pryč
  • nechoďte za šéfem pro větší plat ve chvíli, kdy jste udělali nějaký průšvih, něco se vám nepovedlo
  • rovněž nechoďte za šéfem ve chvíli, kdy vaše oddělení prodělává a podobně, takové jednání šéf může rovnou smazat ze stolu, kvůli vašim nynějším neúspěchům

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Různé'
Tipy na jiné články