Deset rad, jak se zbavit rýmy

14.10. 2013 • Zdraví 5081x

Říká se, že smrkáním člověk stráví všeho všudy celý šest let. Někdo více, jiný méně, každopádně průměr hovoří jasně. A těch posmrkaných kapesníčků, použitých kapek do nosu a mnoho dalšího. Rýma má tu nevýhodu, že se šíří sama a rychle. Jde o kapénkovou infekci, takže v přeplněném autobuse stačí, když jeden nakažený mezi desítkami zdravých kýchne a dalších několik nakažených je tu. Během několika málo dnů může rýma postihnout stovky tisíc lidí, snadno a rychle. Rýma obvykle není smrtelná, ale je velice nepříjemná. Jak se jí zbavit?

Vždy v teple

První pravidlo zní – vždy v teple. Již naše babičky i prababičky se trápily s vleklou a nepříjemnou rýmou. Jenže znaly a používaly celkem jednoduchý a účinný recept již při prvních příznacích rýmy. Obě ruce, až po lokty vložily do horké vody a co nejdéle vydržely. To stejné se dá použít na nohy a poté vždy pořádně osušit a na nohy dát teplé ponožky.

Máme rýmu

Cucat tablety, nebo pít šumivý nápoj z tablety s obsahem vitamínu C je nejen účinné, ale při stavu rýmy a nachlazení i nutné. Zvyšte také příjem zinku, který zamezí rozmnožování virů, jež nepříjemnou rýmu tvoří.

Tekutiny

Zvýšit příjem tekutin je více než nutné. Nejlepší jsou bylinkové čaje, anebo horké čaje tak nějak obecně. Méně cukru, a více vitamínu C. skvělý je také zázvorový čaj s medem a citronem. Z čerstvého zázvoru funguje naprosto perfektně.

Zelenina a ovoce

Vitamíny, vitamíny a zase samé vitamíny. Zvyšte dávky čerstvého ovoce a zeleniny. Ideální jsou pomeranče, kiwi, česnek a i cibule. Bohatý obsah vitamínů nejen že posílí imunitu, ale vyčistí také organismus zevnitř. Dvojitý účinek zaručen.

Osolená voda

Na nosní dutiny perfektně funguje slaná voda, ideálně ta z lázní. Často a bez on¨mezení si ji stříkejte do krku i nosu.

Imunita

Je jasné, že během rýmy je imunita nemocného omezena. Proto je ji v rámci boje s „plným nosem“ nutné posílit. Postačí na to výtažek z echinacey, který imunitní systém stimuluje a člověk se tak cítí lépe. Dá se užívat i jako prevence.

Inhalace heřmánku

Pokud nejste přecitlivělý na heřmánek, zkuste jeho inhalaci. Silný a horký odvar nechte v hrnci, přes hlavu si dejte ručník a výpary z heřmánku inhalujte. Sopel se uvolní a dutiny pročistí. Jsou lidé, kterým heřmánek dělá problém. Dá se užít i jen horká voda anebo pak různé vonné esence.

Křen

Čerstvý, nastrouhaný křen má skutečný, jak se říká – říz. Trochu si je připravte a pořádně nosem vdechněte. Protáhne dutiny a vy budete lépe dýchat.

Horká vana

Super účinná jak na rýmu, tak na nachlazení je koupel v horké vaně. Během koupání si horkou vodu dopouštějte, ať jste stále v teple a nejlepší je, když se odpařuje pára. Budete se cítit unavení, ale nos bude volnější. Po koupeli se pořádně vysušte, zabalte do tepla a lehněte do postele. Klidně přibalte i deku. Sucho a teplo je základ v léčení rýmy.

Odpočívejte

Pokud to není nutné, mějte dostatek spánku a odpočinku. Čím více se hýbete, tím rychleji se množí i viry a bakterie. Takže klidně si během rýmy lehněte k televizi a všem tvrďte, že léčíte rýmu.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Zdraví'
Tipy na jiné články