Jak provádět masáž rukou

16.11. 2013 • Zdraví 6094x

Ruce používáme každý den. To znamená, že namáháme jak svaly, tak klouby a proto si občas naše ruce i horní končetiny potřebují odpočinout a nechat se hýčkat. Masáž rukou nám může provést jak zkušený a renomovaný masér, či si ji můžeme provést doma jako auto-masáž anebo využít služeb rodinných příslušníků.

Proč provádět masáž rukou

Také se vám stává, že vás bolí paže, záda, ale i hlava, jste unavení a tak nějak bez chuti do života? Tak právě od toho tu masáže jsou. Není nic úžasnějšího, než na napracované svalstvo si večer dopřát příjemnou a uklidňující masáž, jež vám dodá vitalitu, uklidní, a příjemně naladí. I když se to zdá až nemožné, skutečně až takové pozitiva může masáž pro vás znamenat.

Pro koho je masáž rukou nutná

Určitě pro osoby, pracující manuálně. To znamená všechny osoby, jež potřebují ke své práci ruce a také zaměstnanci, pracující na počítači apod. to znamená všichni. Protože jak paže, tak prsty denně namáháme, takže si zaslouží vlastní dokonalou péči. Nechte je odpočívat a dopřejte jim potřebnou rekondiční proceduru.

Co získáte masáží rukou

Pokud masáž rukou budete provádět pravidelně, budete mít bezesporu hebkou kůži na rukou, dlaních i pažích, bude zdravější, nehty pevnější, pokožka bude obecně pevnější, i když velice jemná a odolná. Navíc tím získáte uvolnění pro celé ruce, po celodenní dřině nebudou tak napnuté. Tím, že se uvolní napětí v rukou, se obecně uvolní napětí i v těle. Je to efekt podobný, jako když postavíte dominové kostky jednu vedle druhé a tu první srazíte. Budete se cítit skvěle, uvolněně.

Kdo provádí masáž rukou

Je zásadní, zda si masáž provádíte sami, anebo si ji necháte od někoho udělat. Pokud máte člověka, který vám masáž provede, máte vyhráno. Jenže je taky dobré ji umět sám sobě udělat, taková auto-masáž rukou se hodí například v práci, o pauze, kdy jednoduché promnutí s cílem uvolnit napracované ruce, může zvýšit výkon a skvěle rukám ulevit.

Jak na masáž rukou

Nejlépe si sundejte prstýnky i náramky. Ne že by zrovna musely vadit, ale je to lepší bez nich. Nemusíte sílu a provádění masáže omezovat právě kvůli přítomnosti šperků. Mějte u sebe olejíček. Nemusí být nutně masážní. Ty jsou také docela dost drahé, alespoň v běžné drogerii. Ideální je dětský olejíček, který je v průměru o dost levnější a stejně dobrý. Masážní emulze a jiné krémy jsou možná fajn, ale nejsou vhodné pro běžnou masáž. Masáž se zkrátka provádí pouze a jen olejem.

Vždy jen k srdci

Pamatujte, že ať provádíte jakoukoli masáž, vždy se nutné soustředit se na masírování od konečků směrem k srdci. Zkrátka tahy, které provádíte, musí být směrem k tělu, zpět jen kůži hladíte. Výjimku tvoří břicho i záda, které jsou v centrální oblasti, blízko u srdce a proto se tu masáž může provádět několika způsoby.

Dodržet kontakt

Další zásadou, pokud masáž provádíte jiné osobě je, že nesmíte přerušit kontakt. Vždy se alespoň jednou rukou musíte člověka dotýkat, dokud masáž neskončí. Jedině tak je prováděna profesně a dobře.

Masáž rukou

Při konkrétní masáži začínáme od konečků prstů. Třemi prsty (palcem, ukazováčkem a prostředníčkem) se snažíme jakoby krev v prstu dostat směrem k srdci tím, že ji jakoby stíráme. Poté musíme cítit uvolnění a každý prst tak promneme zvlášť. Následují krouživé pohyby, opět po každém prstě a to až po zápěstí. Nesmíme vynechat tuto část a krouživými pohyby promneme části kolem kloubů zápěstí. Tento hmat můžeme několikrát opakovat, ideálně tak třikrát.

Nezapomeneme na důležité dlaně

Nyní se soustředíme na dlaně. Opět palcem promneme, krouživými pohyby celou dlaň. Pakliže masáž provádíme jinému člověku, tento hmat provádíme oběma palci tak, že v dlani masírovaného vytváříme jakoby srdíčka. Tento hmat mají lidé rádi, je velice uvolňující.

Postupujeme k zápěstí

Při masáži rukou nesmíme nikdy vynechat zápěstí. Používáme jej denně a pořád, takže se dost namáhá a potřebuje uvolnění. Nejvíce se soustředíme na oblasti kolem kloubů, opět se držíme pravidla provádění tahů směrem k srdci a po hmatech bychom v masírovaných oblastech měli cítit uvolnění.

Předloktí

Při zvedání těžkých břemen se dost namáhá předloktí, ač se to zase tak nezdá. Předloktí se skládá ze dvou kostí, proto je nutné se věnovat jak celkovému povrchu, tak středu. Masáž se zde provádí jak prsty, palci, tak celou dlaní – rukou. Využívají se zde táhnoucí hmaty a také krouživé pohyby.

Paže a loket

Silně namáhaným kloubem na horní končetině je loket, jež ohýbáme na horní končetině snad nejvíce. Jemně promneme oblast kolem něj a masážním olejem nezapomene také vetřít číst do kůže. Toto místo je u většiny lidí dost suché a je nutné jej pravidelně mazat. Oblasti paží se věnujeme obzvlášť precizně. Zde je ideální, když masáž provádí někdo vám. Využití auto-masáže není tak důsledné, jako právě od někoho jiného. Nachází se zde několik svalů, které je nutné pořádně promasírovat. Vše samozřejmě děláme s citem, žádné drastické pohyby nejsou žádány, stejně jako jemné hlazení. Masáž nesmí působit nesnesitelnou bolest, ale být příjemná a po ní musí být tělo měkké a poddajné, hrubým zacházení se jedině docílí stažení svalů a nepříjemnému zablokování. To je horší, než masáž vůbec neprovádět. Jestliže nevíte, zda máte cit, při provádění masáže zavřete oči a ten správný cit poznáte.

Bolavé rameno

Neméně důležité je také rameno. Lidé se často hrbí, což vede k nepřirozenému sklonu v oblasti ramen a svaly na tomto místě a v jeho okolí jsou velmi napjaté. Krouživými pohyby, nejprve palce a následně celé dlaně, k čemuž přidáme ještě mnutí celého ramene, perfektně oblast uvolní.

Studené ruce

Pokud máte často studené ruce, rozhodně je dobré si provádět také pravidelně masáž rukou, konkrétně prstů a dlaní. Studené ruce více postihují ženy a dost často osoby, pracující na počítači. Nejen procvičování těchto částí, ale samotná masáž úžasně prokrví a tak ruce zbaví chladu. Ideální je použít skořicový esenciální olej, nebo také s přídavkem zázvoru. Obě přísady úžasně prokrvují a prohřívají.

Hebké a jemné prsty

Pravidelně prováděnou masáží rukou dosáhnete hebké kůže na prstech i dlaních. Kůže bude užasle vyživovaná a bude dostávat potřebné vitamíny, ale i hydrataci. Kůže bude příjemnější na dotek jak pro vás, tak pro ostatní. Nebude tak tvrdá a lépe na tom budou i vaše nehty – pevné, dostatečně tvrdé, ale také jemné a zdaří se jejich přirozený růst. Pravidelně prováděná masáž navíc současně i provádíte peeling rukou, tedy odstranění odumřelých částí kůže.

Masáž navzájem

Máte-li partnera, dobrou kamarádku, nebo kohokoli jiného doma „po ruce“, domluvte se, že si masáž rukou budete provádět navzájem. Není nic skvělejšího. Pro partnerský život obzvlášť, může vás to více spojit, nebo dokonce vyřešit partnerskou krizi. Možná to zní jako banalita, ale díky tomu si budete blíž a může to tak příjemně navodit intimní chvilku. Takže mimo uvolnění, jemné, hydratované a vyživované kůže, vyřeší vzájemná masáž rukou i vaši možnou partnerskou krizi.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Zdraví'
Tipy na jiné články