Jak se zbavit menstruační bolesti?

15.10. 2013 • Zdraví 4786x

Každá žena zná menstruaci a každá jí jinak prožívá. Některá žena má to štěstí, že o ní ani neví, nic jí nebolí, nic se s jejím tělem neděje a je vše v naprostém pořádku, to jsou samozřejmě ty šťastnější ženy, které mají to velké štěstí. Pak jsou tady také ženy, které mají větší problémy a větší starosti každý měsíc. Každou ženu trápí něco jiného, ale zhruba je jedna věc stejná, a to ta, že vás bolí břicho a to pořádně. Je to velmi nepříjemná bolest a mnohé ženy dokonce upoutá na lůžko. Pak jsou takové extrémní případy žen, které to opravdu menstruaci nesnášeí dobře, mohou se dostavit průjmy, zvracení, teplota, nechutenství, velké bolesti, mdloby a podobně. A to je potom nepříjemné. Samozřejmě před, během a po menstruaci obvykle bývají ženy citlivější, mají různé chutě, jsou náladové a podobně. To je způsobeno změnami hormonů a snad každá žena ví, že před menstruací jí například bolí hlava, cítí se unavená, má neutále chuť na čokoládu, jí tyčinky s tatarkou, nemůže vzít do pusy okurku, pobolívá jí podbřišek a podobně. To se o slovo hlásí příchod menstruace a každá žena to cítí jinak. Samozřejmě jsou také různé fígle proti bolestem a na zmírnění bolestí. Na každou ženu funguje něco jiného a něco jiného zabírá, je potřeba najít si ten správný fígl na to a poté to používat.

Při menstruaci obvykle může docházet k palčivé bolesti vaječníků, nepříjemný pocit v podbřišku, které nelze dosti dobře popsat, ztuhlá záda a podobně. Ženám, které toto neprožívají, můžeme jen tiše závidět. Mnoho z žen menstruační bolesti vyřadí z provozu a poté jim na pár dní není umožněno dělat některé činnosti. Jak se však zbavit menstruační bolesti? Asi nejrychlejší a nejúčinnější je to, když si vezmete tabletku proti bolesti. Ta vám od bolesti uvolní okamžitě, ale samozřejmě v těle nechá mnoho chemie. Existují však přírodnější cesty, které vám mohou také pomoci. Jak na to? Zde je pár tipů a triků, jak se můžeme zbavit bolesti a zmírnit také menstruační krvácení. Jsou to tipy jak přírodní, tak také chemické, můžete si vybrat.

1. ANTIKONCEPCE

Antikoncepce je dobrou formou jak zabránit těhotenství. Samozřejmě také může přispívat k tomu, že pomáhá zbavit se bolesti při menstruaci. Jsou ženy, kterým antikoncepce pomohla snížit menstruační bolest až o polovinu. Navíc antikoncepce také pomáhá zmírňovat menstruační krvácení, což oceňují ženy, které mají velmi silné menstruační krvácení.

2. BYLINNÉ ČAJE

Bylinné čaje jsou známé svými účinky na organismus. Samozřejmě je nutné vědět něco málo o bylinkách, případně si nechat namíchat směs u někoho, kdo jim rozumí. Ona totiž špatná kombinace bylinek může spíše potrápit než vám pomoci. Pokud trpíte menstruačními bolestmi a menstruačními otoky je dobré si uvařit bylinný čaj. Jaké bylinky jsou na tyto problémy nejlepší? Čaje z kopřivové natě, kontryhelu, měsíčku, heřmánku, třezalky, dobromyslu, hluchavky, řebříčku a podobně. Čaje pijte v době, kdy máte menstruaci a to vám pomůže. Samozřejmě tyto čaje můžete pít i v průběhu celého měsíce.

3. ODVARY

Odvary jsou velmi dobrou formou jak se zbavit křečí a nepříjemného tlaku. Například takový odvar ze šištic a chmele navozuje pocit úlevy, dobrý spánek, tlumí PMS, bolest a křeče. Odvar z maliníku je velmi dobrý navíc vám zbaví právě oněch křečí a tlaku, což rozhodně přivítáte. Pokud naleznete dobré bylinkářství, je dobré se poradit. V takovýchto obchodech obvykle pracují lidé, kteří se o bylinky zajímají a umí vám poradit přímo takové odvary, které vám pomohou.

4. PŘÍRODNÍ PILULKY

Přírodní pilulky z bylinných extraktů jsou velmi vhodnou náhradou za chemické pilulky. Například takový šiškák bajkalský, ten je hotový zázrak. Je slisovaný do podoby pilulky, kterou je možno spolknout. Tato pilulka vám téměř okamžitě uleví od bolesti a od menstruačních křečí. Na českém trhu však šiškák bajkalský není moc známý, proto jej v lékárnách příliš neseženete. Spíše se můžete podívat do obchůdků se zdravou výživou či v bylinkářství.

5. TERMOLÁHEV

Termoláhev je velmi ideálním pomocníkem proti bolesti podbřišku. A jak ji použít? Ovšem není nic jednoduššího. Termoláhev naplňte horkou či teplou vodou a dobře uzavřete. Poté přiložte k podbřišku, lehněte si a zkuste si co nejvíce odpočinout. Teplo, které jde z láhve, vám uvolňuje bolest a pomáhá vám od bolesti. Samozřejmě do láhve si nalijte vodu, jakou budete chtít. Pokud vám horká voda vadí, dejte si raději teplou. Ona totiž taková horká voda, může být pro někoho nepříjemná a neuvolní vás.

6. HŘEJIVÁ PLYŠ

V dnešní době se již prodávají různé vychytávky a hřejivá plyš je jednou z ní. Koupíte ji v každém dárkovém obchodě. Je to takový plyšák, který je naplněn semínky. Plyšáka je možno nahřát v mikrovlnce a dokáže hřát až dvě hodiny. Plyš přiložíte, podobně jako termoláhev, na podbřišek a relaxujete.

7. TABLETKY

Samozřejmě chemické tablety nejsou moc dobré. Sice vám pomohou od bolesti a docela rychle, zbaví vás jí, ale navíc se i v těle rozpouštějí a udělají vám tam pěknou paseku, což rozhodně dobře není. Nicméně i u tabletek funguje, že když si ji vezmete občas, dá se to ještě snést. Rozhodně se však tabletkama nedopujte pravidelně a denně. Pilulku je dobré si vzít až ve chvíli, kdy se bolest opravdu nedá vydržet, je silná a trvá víc jak hodinu a jiné výše zmíněné prostředky moc nepomohly.

8. KAPKY PROTI BOLESTI

O něco více snesitelné mohou být také kapky proti bolesti, které vám může lékař předepsat. S nimi je potřeba také opatrně, nebrat je ihned při každém píchnutí. Samozřejmě takové kapky vám pomohou rychle a na několik hodin od bolesti, což samozřejmě dává prostor pro to, že můžete jít do práce a nemusíte si brát den volna.

9. VONNÉ ESENCE

Není od věci vyzkoušet také aromaterapie. To vám může pomoci v bolestech. V obchodě si koupíte, aroma lampu, do ní dejte čajovou svíčku, dejte trochu vody. Poté přidejte pár kapek vonného oleje. Vonný olej si můžete koupit takový, jaký chcete. Existuje jich celá škála jako například proti únavě, proti stresu, pro dobrý spánek, na bolest, na nachlazení, na nervy a podobně.

10. STRAVA

Do jisté míry si lze od menstruačních bolestí pomoci také stravou. Sice se bolesti úplně nezbavíte, ale je možné ji zmírnit. Týden před menstruací se věnujte zdravé výživě. Vyžeňte ze stravy bílou mouku, cukry, nasycené, živočisné tuky. Spíše dejte přednost ovoci, zelenině a podobně. Tím, že si dáte pozor na zdravou stravu, předejdete nerovnováze prostaglandinů. Strava by měla být bohatá na esenciální mastné kyseliny, vápník, hořčík, zinek a vitamíny B, C a E. Navíc je dobré také hodně pít tekutiny jako čaje, minerální vody a džusy.

11. LÉKAŘ

Když všechny výše zmíněné tipy a triky selžou a nebudou fungovat a vaše boleti jsou opravdu extrémní a nedají se vydržet, navštivte lékaře. Speciálně pak gynekologa, který vás prohlédne a zjistí, zda není někde nějaký problém. Pokud nebude, pomůže vám situaci alespoň trošku zmírnit, což při opravdu velkých bolestech oceníte. Navíc, když se k takovým bolestem přidá ještě průjem, zvracení, horečka a podobně, je nutné lékaře navštívit.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Zdraví'
Tipy na jiné články