Jak rychle zhubnout

08.10. 2013 • Zdraví 4021x

Většina z nás není spokojená se svou váhou nebo postavou. Mnoho lidí by chtělo co nejrychleji zhubnout, ale to samozřejmě není vůbec jednoduché. Nebo snad ano? Na to se pokusíme zaměřit pozornost a zhodnotit různé možnosti rychlého hubnutí. Důležitými body pro zhubnutí bude určitě úprava jídelníčku a nutnost pohybu. Je nutné uvést do reality každoroční předsevzetí týkající se pravidelného cvičení a zdravějšího stravování.

Pozor na šarlatánské rady a přípravky

Existují různé tipy, díky nimž se dá zhubnout do plavek. Kdo by si myslel, že hladovění je ideální, ten by se rozhodně spletl. Mnohem účinnější je dávkování jídla v menším množství a každé sousto by se mělo dostatečně dlouhou dobu přežvykovat. Ideální doba na jídlo je dvacet minut. Zhruba takovou dobu mozku trvá, než vyšle signál, že je člověk sytý. Jestliže jíte příliš rychle a hltáte, sníte mnohem více jídla, než kolik opravdu potřebujete a po skončení jídla budete nadbytečně najezení. Vyplatí se dávat jídlo na menší talířky, protože porce díky tomu bude vypadat o něco větší a sníte toho tím pádem o něco méně. 

Upravte jídelníček a zařaďte pohyb a cvičení

Do jídelníčku se dají zařadit třeba pálivé chilli papričky, které zrychlují lidský metabolismus a pomáhají při hubnutí. Zdravý pohyb k lepší váze určitě také hodně přispívá. A výmluvy na nedostatek času jsou většinou liché, protože bohatě postačí půlhodinka cvičení třikrát do týdne, což určitě není nijak přehnané. Ideální je začít cvičit co nejdříve, protože viditelné změny na postavě začnou být vidět nejprve po uplynutí pěti týdnů.

Tip pro vás - zkuste práškový zelený ječmen.

Před jídlem je vhodné si dát sklenici vody, protože ta zaplní žaludek a člověk toho posléze sní o něco méně, což je dokázáno i různým průzkumy. Dostatečným přísunem tekutin se člověk zbavuje pocitu intenzivního hladu, nicméně důležité je pít v průběhu celého dne. Náhlé vypití většího množství tekutiny přehnaně zatěžuje ledviny. V jedné lahvi vína se nachází hodně kalorií, dokonce tolik jako v tučném jídle o třech chodech. Z toho důvodu se určitě vyplatí vyzkoušet víno bez alkoholu, tedy samozřejmě v případě, že máte popíjení vína v oblibě. Nealkoholická vína v sobě mají polyfenoly, které působí antioxidačně a protizánětlivě. Také dovedou účinně ochraňovat kardiovaskulární systém. Patříte-li mezi milovníky tvrdého alkoholu, pak vás asi trochu zklameme. Tvrdý alkohol by se měl omezit na minimální množství, jelikož představuje poměrně velkou kalorickou zátěž. Navíc po alkoholu má člověk mnohem větší chuť na slané a mastné pochutiny, což rozhodně není pro hubnutí ideální vlastnost.

Tablety na hubnutí jen ty ověřené a schválené

Některé rady na rychlé hubnutí by mohly poškodit lidský organismus, což určitě není naším cílem. Takže určitě nejsou nejvhodnější tabletky a přísné diety. Nejúčinnějším hubnutím se jeví takové, které působí pozvolna a bez nechtěných změn v organismu. Posílený organismus dokáže pravidelně trávit a správně přeměňovat látky. Změny metabolismu vyvolané pro zvýšení sebevědomí mohou poškozovat lidské tělo a vedou k takzvanému jo-jo efektu a nežádoucím reakcím organismu, k nimž se řadí třeba průjem. Diety tedy pomáhají hubnout, ale zároveň je nutné zachovávat na paměti, že taková dieta musí být zdravá a dodávat veškeré podstatné složky pro dennodenní činnosti. Dieta rozhodně není předpisem na okamžité zhubnutí, ale spíše se jedná o obnovu správného stavu v lidském těle a znovuzískání dobrých stravovacích návyků. Velice důležité je si v hlavě uvědomit, že plánujeme hubnout a tomu musíme něco přizpůsobit, protože pokud máme nějaké to kilo navíc, pravděpodobně to bylo způsobeno špatnými stravovacími návyky nebo nezdravým životním stylem. Bez přesně stanoveného cíle rozhodně zhubnout nepůjde. Měla by být stanovena ideální váha a období, v němž se chystáme plánu dosáhnout. Při hubnutí by člověk neměl zůstat sám a rozhodně se musí svěřit nejbližším, protože jejich podpora a pomoc může mít při hubnutí zásadní podíl. Velký podíl populace nedodává svému tělu dostatečné množství minerálních látek a vitamínů, což je určitě škoda. Důležitý je každý pohyb. Stačí i obyčejná procházka, během níž se dá spálit docela dost kalorií. Navíc procházky po okolí dodají lidskému tělu kyslík a zlepšují náladu. Lidský organismus potřebuje dostatečné množství spánku, díky němuž posléze lépe funguje. Pro účinné spalování tuků je vhodné, aby člověk spal denně alespoň osm hodin. Ponocování a následné nevyspání nepatří k dobrým způsobům, jak se starat o správný chod organismu.

Po celém internetu se dají najít různé tipy na hubnutí a diety všeho druhu. Některé sice mohou být účinné, ale opravdu zásadním bodem pro hubnutí je změna jídelníčku a hlavně dostatečný pohyb. Dá se ovšem konstatovat, že z uváděných diet je účinný pouze zlomek. Problémem není ani tolik zhubnout požadovanou hmotnost za měsíc, ale opravdový problém nastane ve chvíli, kdy se člověk pokouší dosaženou váhu udržet. Během diety by člověk kromě svalové hmoty měl zhubnout hlavně tukové zásoby, což se očekává. Rychlé diety s sebou přinášejí velká zdravotní rizika. Jestliže se opravdu rozhodneme nějakou z nich dodržovat, pak bychom neměli překračovat dobu týdne až deseti dnů. K již absolvovaným rychlým dietám bychom se příliš neměli vracet. Problémem u rychlých diet bývá nevyváženost pro tělo podstatných látek, která vznikne kvůli jednostranně zaměřenému jídelníčku. 

Naprosto zdravý člověk by měl drastickou dietu bez problémů ustát, ale hrozí samozřejmě i další negativa. Nejproblémovějším se jeví být jo-jo efekt. Rychlé diety doprovází velké zpomalení metabolismu, takže po návratu k běžné stravě před dietou budeme opět nabírat kila a pravděpodobně ještě rychleji než před začátkem diety. Na původní váze tedy budeme během chvilky a je dokonce pravděpodobné, že ji i o něco překročíme, což určitě není ideální a rozhodně to není naším cílem. Lidský organismus prostě potřebuje pravidelné získávání energie, protože pokud jí dostávat nebude, přepne se automaticky do nouzového režimu a začne si shromažďovat každou kalorii. Z toho plyne jednoduchá poučka - pokud nechceme hladovět navždy, je hladovění nebo výrazné omezení příjmu kalorií nesmysl. Při výraznějším hubnutí se projeví také další problém, kterým je výrazný úbytek svalové hmoty, což není dobré. Organismus totiž nebude spalovat jenom tuky, ale také bílkoviny a svalstvo. Jedním z řešení může být i profesionální výživový poradce, který dokáže dát dobré rady, jak by člověk mohl v krátké době zhubnout a vyhnout se negativním efektům. Profesionální výživový poradce také dovede sestavit ideální jídelníček a provede zájemce procesem hubnutí.

Pohyb je tedy pro zdravé lidské tělo velice důležitý. Lidské tělo je k pohybu přímo předurčeno a v případě, že se člověk dostatečně nehýbe, ztrácí jeho svalová tkáň funkčnost a ochabuje. Jestliže se podaří zvýšit podíl svalové hmoty, zvýší se i bazální metabolismus, což je množství energie potřebné pro základní životní pochody za klidu i ve spánku. Aktivní tělesná hmota tedy pracuje za nás a naše svaly i v klidovém stavu spálí více energie než tuková tkáň. Pohyb samozřejmě tvaruje lidské tělo do požadovaných proporcí. A při cvičení člověk spaluje kalorie, což by se dalo popsat tak, že čím více cvičení, tím více spálených kalorií. Rozhodně ovšem neplatí, že čím více kalorií tělo spálí, tím více se zhubne, protože až intenzita pohybu stanovuje, jaký druh svalových vláken se posiluje a jestli se budou spalovat tukové zásoby nebo jestli se bude získávat větší svalový objem. V každém svalu jsou dva typy svalových vláken, červená a bílá, která mají různé funkce a metabolické vlastnosti. Snižování váhy je možné pouze při aerobních podmínkách, tedy při těch, kdy je přítomen kyslík, který umožňuje spalování tuků. Další důležitým bodem pro snižování váhy je četnost a pravidelnost pohybové aktivity. Úplně nejlepší je cvičit alespoň třikrát do týdne jednu hodinu. Čím pravidelnější zátěž lidské tělo má, tím lépe. Efektivní spalování tukových zásob zajistí tepová frekvence na úrovni 65 - 75% maximální tepové frekvence po dostatečně dlouhou dobu.

Také jídelníček je potřeba upravovat a hledět na patřičný přísun kalorií, který by se neměl zbytečně přehánět. Zdravé jídlo by mělo obsahovat zhruba pět tisíc kilojoulů na den. Volit by se měla jídla, která chutnají, ale neobsahují nadbytečné množství tuku. Mezi hlavními jídly by se mělo svačit a taková svačina by měla být nízkotučná. Při větším množství pohybu se dá jíst více obilovin, pečiva, ovoce a zeleniny. V jídle by měl být velký podíl zeleniny a složených sacharidů. Správná strava se dá označit za minimálně jednu polovinu úspěchu při snaze o rychlé zhubnutí. Tělo nesmí hladovět, ale také musí sahat do tukových zásob. Zdravé hubnutí se děje jen ve chvíli, kdy tělo dostane pouze potraviny, které odpovídají zásadám zdravé výživy. Místo bílého pečiva se dá využívat celozrnné pečivo, máslo můžeme nahradit kvalitními margaríny a rostlinnými oleji, místo trvanlivého salámu se dá sníst kvalitní šunka s minimálně devadesáti procenty obsahu masa. Namísto knedlíků se doporučuje za přílohu rýže či brambory. Nezdravé bonbóny a lízátka se dají nahrazovat sušeným ovocem a žvýkačkami.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Zdraví'
Tipy na jiné články