Jak se zbavit únavy

15.10. 2013 • Zdraví 3055x

Pocit vyčerpání a únavy postihne snad alespoň jednou v životě každého. Zvláště pak v zimě, kdy ještě za tmy vstáváme, chodíme do školy nebo práce a ze stejného místa se vracíme domů. Denního světla si prostě moc neužijeme. Zvířata, jež ulehají k zimnímu spánku, vědí, proč to dělají. Jenže pokud nejste zrovna bohatý a zajištěný rentiér, takový luxus si prostě dovolit nemůžete. Naopak, musíte únavnému počasí celý den čelit.

Samozřejmě že únava není jen záležitost zimy, a stejně unavení může být člověk i v létě, ale přeci jen je v zimě kde kdo méně aktivní, než v, slunečními paprsky protkaném létě. Každopádně s únavou lze jednoduše zatočit, když budeme chtít a dodržíme jistá nepsaná pravidla.

Spánek

Překvapí někoho, že proti únavě se bojuje spánkem? Asi ne, ale záleží na druhu a délce spánku. Není totiž spánek, jako spánek. Pokud se v noci převracíte z jednoho boku na druhý, šijete s sebou, vstáváte, nemůžete usnout, ráno zase se vám nechce vstávat, pak nejde o ten pravý a dobrý spánek. Obecně by mělo platit, že délka spánku by měla být průměrně sedm hodin a nejlepší je, pokud chodíte spát ve stejnou dobu a také pokaždé ve stejnou dobu vstáváte. Na pravidelnost si tělo rádo zvyká a skvěle pak funguje.

Strava

Záleží také na stravě. Pokud je váš jídelníček složen z nějakých nemastných, neslaných sucharů, asi zhubnete, ale budete unavená a vyčerpaná. Jídelníček by měl být správně vyvážený a měl by obsahovat od všeho něco. Cukry konzumujte dopoledne, odpoledne se více zaměřte na bílkoviny. Důležitý je také dostatek tekutin a neuškodí ani nějaký ten kofein na povzbuzení. Jídlo by mělo správně dodávat energii na práci, jenže jsou i takové potraviny, které organismus zatěžují a tudíž unavují. Pokud si nejste se stravou jisti, zeptejte se výživového poradce. Důvod, proč je spousta lidí ráno unavených je to, že nesnídají. Snídaně je nutná a měla by dodat potřebnou energii na celé dopoledne.

Sport

Pohyb je nutný z několika důvodů. Protože přijatá energie potřebuje být také spotřebována. Pravidelným sportováním budete potřebovat energii zase doplnit a pořád tak dokola. Tím se zrychlí váš metabolismus, dojde k rychlejšímu spalování tuků, a tudíž hubnete a navíc máte pořád dost energie. Fyzickou zátěží tělo dostatečně unavíte a poté se vám bude lépe usínat i spát. Váš spánek bude vydatný, perfektně si jak tělo, tak mysl během noci zregenerujete a ráno se vám bude lépe vstávat, a dokonce je možné, že z postele vyskočíte s dobrou náladou a úsměvem na rtech.

Čerstvý vzduch

Pobyt na čerstvém vzduchu je pozitivní nejen pro mysl, ale i tělo. Únavu dost často totiž způsobují právě nevětrané a vydýchané prostory. Pokud máte v práci okno, dokořán je otevřete a pořádně se několikrát zhluboka nadechněte a vydechněte.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Zdraví'
Tipy na jiné články