Co vám nesmí chybět v domácí lékárničce!

08.10. 2013 • Zdraví 2846x

To, že je takřka povinností každého člověka, o to spíše pak rodičů malých dětí, vybavit svůj dům či byt krabičkou s první pomocí, je nepochybné. Ne každý ale už ví, co by v takové domácí zdravotní výbavě mělo ideálně být.

Hodí se také uvést radu, že lepší než spoléhat se na kupované „kompletní“ lékárničky, je spolehnout se na své vlastní síly, úsudek a znalost rodinných potřeb. Složte si svoji ideální lékárničku jednoduše sami, protože díky tomu se vyvarujete nepříjemné situaci, kdy zjistíte, že v té kupované něco chybí. V opačném případě pak může v takové krabičce něco přebývat – a tím je často medikament zbytečně nákladný, který pořizovací cenu soupravy náležitě prodraží. Pojďme se tedy podívat krok po kroku, co a jak udělat, aby všechno bylo správně.

  1. Pro potřeby domácí lékárničky se nejlépe hodí plastový box, který díky materiálu, z kterého je vyroben, není zbytečně těžký. Box či krabička by měla být dobře přenosná. Ideálně pak, když bude i dobře uzavíratelná, aby nepropustila vodu nebo léky v ní obsažené nepochytaly vlhkost z okolního vzduchu. Lékárnička by měla být umístěna na dobře přístupném a všem členům rodiny předem známém místě. Ovšem pozor na případ malých dětí! Neměly by se k dóze dostat a je na vaší zodpovědnosti, aby nedošlo k tomu, že děti, co ještě nemají rozum, půjdou „mlsat bonbóny“!Doporučuje se také umístit lékárničku mimo přístup sluneční záře, která nevyhovuje velkému množství léčiv a mastiček.
  2. Někdo to tak upřednostňuje, vy možná budete také. Totiž lékárničku můžete rozdělit na dvě odlišné části, a to na část se základní první pomocí (kam patří veškeré obvazy, náplasti, gázy, vata, obinadla a podobně…) a na část ryze s léčivy (aneb všechny tablety, masti, kapky aj). Má to své nesporné výhody v tom, že urychlíte čas hledání jednotlivých předmětů. Druhou výhodou je fakt, že neohrozíte obvazy a další obvazové materiály tím, že by mohly být znečištěny například vylitou dezinfekcí, kapkami nebo mastičkou.
  3. Základem každé lékárničky jsou samozřejmě obvazy, gázy a sterilní muly v dostatečném množství, dále pak vata a náplasti různých tvarů a velikostí (a to s polštářkem i bez). Počet těchto elementárních potřeb musí odpovídat počtu rodinných příslušníků. Sice není moc pravděpodobné, že by v nějaké rodině potřebovali pomoci všichni naráz, ale připraveni byste měli být na cokoli.
  4. V lékárničce nesmí chybět jakákoli univerzální dezinfekce. Hodí se také antibiotické ubrousky na očištění rukou před případným zásahem na pomoc postiženému a stejně tak i po něm.
  5. V autolékárničce je dle předpisu potřeba mít sterilní rukavice, v domácí výbavě také nejsou vůbec na škodu, ba naopak. Rukavice mají ve výsledku všeobecné využití, takže třeba budete i v jiných situacích rádi, že je máte.
  6. Výbava by neměla opomíjet nůžky či malé nůžtičky, teploměr (máte-li již ten na baterie, tak včetně náhradních baterií), pinzetu a případně i lupu pro vykrucování klíšťat. Na klíšťata již dnes můžete koupit samostatnou malou soupravu, která obsahuje dezinfekci, hojivý gel, pinzetu a několik tyčinek pro vykrucování těchto nechtěných parazitů. Zvažte, jestli do této sady taky neinvestujete nějaký peníz navíc.
  7. Z medikamentů patří mezi ty nejzákladnější zajisté prostředky na tišení bolesti, například Ibalgin či Ibuprofen. Mějte však na paměti, že jejich užívání v případech, kdy nejde o krajní situaci, neprospívá vašemu tělu. A stejně tak si přivodíte jev, kdy budete muset dávku léků stále zvyšovat, aby na vás vůbec fungovaly. Toto je spíše rada či doporučení, abyste neužívali prostředky na tišení bolesti při každém sebe mírnějším tlaku v hlavě, v břiše a podobně.
  8. Základními pilíři mezi léčivy je i peroxid vodíku, jód, hypermangan nebo Fenistil na poštípání či pobodání hmyzem. Samozřejmostí jsou pak tablety na snížení horeček a teplot i na bolest hlavy. Hodit se možná bude borová voda na vymývání očí, stejně jako první pomoc proti bolestem v krku. Zde je těžké poradit který, protože každá rodina oblibuje jiný.
  9. I když nejste alergici, mějte doma platíčko Zyrtecu proti alergiím. Nikdy nevíte, kdy se u vás nebo u členů vaší rodiny nějaká alergická reakce objeví. Nejhorší reakce organismu pak může nastat na bodnutí od včel či vos, které se může proměnit v nepříjemný problém.
  10. Nesmí vám chybět mast či olej na spáleniny, ideálně, pokud budete mít rovnou dva takové přípravky. Jeden pohromadě s ostatními medikamenty, druhý například v lednici nebo poblíž sporáku v kuchyni, kde nejvíce hrozí úhona na zdraví právě horkem či ohněm.
  11. Sirup a kapky proti kašli, nosní kapky na rýmu a další pomoc při běžných onemocněních by měla patřit mezi stálice vaší lékárny. Připravte se, že zrovna tyto přípravky budete často dokupovat, zatímco třeba masti či gely na speciální choroby vám bez povšimnutí v krabičce zůstanou dlouhé roky.
  12. Jsou-li v rodině malé děti, je třeba konzultovat léky podávané dětem s lékařem. I při nákupu léků bez nutnosti receptu předepsaného pověřenou osobou byste měli prodejcům v lékárně říci, že máte děti a hodláte danou věc podávat právě i jim. Budou vám umět poradit to nejlepší a nejšetrnější, co je na trhu zrovna k dostání.
  13. Využít můžete i tygří mast, tea-tree olej nebo aloe vera olej. Všechny jmenované jsou velmi univerzální a možná díky jejich pomoci zažehnáte choroby, které by se musely léčit chemicky vyrobenými léčivy! Zkuste jejich moc a sílu ještě před sáhnutím po průmyslově vyrobených medikamentech – možná budete mile překvapeni. Jmenované přípravky ani nejsou tak finančně náročné jako tablety z lékárny. Avšak pozor, važte rozumně. Akutní ledvinový zánět bez antibiotik asi nepůjde. V těžkých případech proto používejte podpůrné látky pro rychlejší a snazší uzdravování, ale nenahrazujte jimi léčbu zcela!
  14. Nezapomínejte také na osvědčené domácí rady, jako je například přiložit v půli překrojenou cibuli na vosí a včelí bodnutí, na spáleniny použít olej z třezalky, proti kašli konzumovat cibulovou šťávu s medem a podobně. Ačkoli se tento článek orientuje na domácí lékárničku, leckdy zaberou přírodní postupy našich babiček i lépe!
  15. Závěrem nelze než neupozornit, abyste pravidelně kontrolovali trvanlivost léčiv a nekonzumovali ty po doporučené době spotřeby. Možná ušetříte tím, že nazkoupíte nové balení, ale na zdraví si tím uškodíte mnohem víc. Pamatujte také na poučku, že léky nepatří do koše, ale zpět do lékárny. Tam umí léky ekologicky a šetrně zlikvidovat.

    Toto jsou základní poučky pro skladbu domácí lékárničky. Neberte je však jako nepopiratelnou modlu. V každé rodině jsou jiní členi a každý vyžaduje jinou péči. V domě, kde máte alergika, musíte logicky posílit množství látek zabraňujících alergické reakci, v domácnosti s člověkem trpícím na migrény pak prášky na bolest hlavy. Na závěr vám všem však přeji, abyste do domácí lékárničky nemuseli chodit moc často!

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Zdraví'
Tipy na jiné články