Jak poskytnout první pomoc

20.07. 2014 • Zdraví 2218x

Byli jste už i vy někdy v situaci, kdy jste museli poskytnout první pomoc? Víte, jak správně na to? Poskytnutí včasné první pomoci může mnohdy zachránit lidský život, proto si ji nyní blíž probereme a shrneme základní zásady.

První pomoc

První pomocí je označována péče, která je zraněnému bezprostředně poskytnuta v mezičase, než přijede kvalifikovaný odborník, resp. lékař. Podstatou a hlavním cílem je záchrana života a zabránění případnému dalšímu zhoršení zdravotního stavu.

První pomoc se dělí:

Technická: Takto označujeme odstranění samotné příčiny úrazu a zajištění bezpečného prostředí pro zraněnou osobu.

Zdravotnická: To je základní soubor opatření, která vedou k záchraně života postižené osoby a zabránění zhoršení jejího zdravotního stavu.

Nutno si zapamatovat, že poskytnutí první pomoci je povinné. Netýká se to pouze situací, kdy byste ohrozili i vlastní život nebo zdraví, v tomto případě první pomoc poskytnout nemusíte.

Základy poskytnutí

V případě, že poskytujeme první pomoc, první zásadou je zajistit nejprve tzv. technickou první pomoc. To znamená, že je nutné učinit místo, kde budeme první pomoc poskytovat, bezpečným.

Poté následuje zajištění stavu základních životních funkcí, především dýchacích, krevního oběhu a stavu vědomí. Jednoduchou pomůckou pro zjištění dýchání je přiložení zrcátka. Krevní oběh je možné zjistit nahmatáním pulzu na palcové straně zápěstí postiženého. V případě, že je při vědomí, je nezbytně nutné udržovat s ním nepřetržitý kontakt.

Samozřejmě je potřeba co nejrychleji zavolat linku 155, tedy rychlou záchrannou službu. Zde následně nahlásíte vaše jméno, místo, odkud voláte a situaci co a kdy přesně se stalo. A poskytnete také co nejvíc informací o zraněné osobě. Dispečer vám dá přesné instrukce, co byste měli v dané situaci dělat, proto je potřeba se držet jeho pokynů. Cílem spolupráce by mělo být nasměrování zraněného do stabilizované polohy.

U poraněného člověka je nutné neustále sledovat jeho stav, proto ho nikdy nenechávejte bez dozoru. Jako laici nemůžete nikdy vědět, jaký přesně je jeho zdravotní stav a ten se také může kdykoli zhoršit.

Čeho se vyvarovat

V případě, že budete první pomoc poskytovat jako laici, bez alespoň základních znalostí, může se lehce stát, že zraněnému naopak uškodíte.

Je potřeba si zapamatovat, že nesmíte dělat některé úkony, jako jsou: svlékat postiženého, kvůli případným zlomeninám a hlavně úniku tepla, neboť při některých zraněních to může znamenat ohrožení na životě. Dále nevracejte útroby zpět do dutin a nesnažte se odstraňovat z ran různé úlomky. Chybou je také polévat nebo sypat rány jakýmikoli přípravky, zraněnému nepodávejte žádné tekutiny ústy a nesnažte se násilně změnit jeho polohu.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Zdraví'
Tipy na jiné články