Jak odstranit bradavice

25.10. 2014 • Zdraví 3059x

S bradavicemi se během života setká snad každý člověk. Jedná se o neškodné výrůstky na kůži, které jsou ovšem poměrně nepříjemné a nevypadají vábně. Bradavice se přenáší přímým dotykem a do kůže se dostanou klidně pouhou malou oděrkou. Bradavice se dobře množí ve vlhkém a teplém prostředí. Pokud máte s bradavicemi potíže i vy, ale neznáte způsob, jakým se jich zbavit, pak si přečtěte i zbytek tohoto článku, kde se dozvíte, jak se dají bradavice odstranit.

Účinný může být česnek i citrón

Bradavice se dají odstranit v ordinaci kožního doktora, který dokáže s bradavicemi zatočit za pomoci kapalného dusíku, laseru či ostré lžíce. Ovšem ne pokaždé je nutné běžet s bradavicí k doktorovi, protože si můžete vystačit i s domácí léčbou. Jednou z možností je nakrájení česneku na plátky, které se zalijí octem. To nechte týden uzavřené v lahvičce, načež přikládejte každý večer na bradavici. 

Česnek zabalte, aby z bradavice nemohl spadnout. Další možnost představuje přiložení plátku citrónu, jeho ovázání a ponechání do té doby, než citrón vyschne. Tento postup opakujte do té doby, než se bradavice vyloupne. Do třetice můžete jedenkrát za den po koupeli přikládat na bradavice vnitřek z banánové slupky. Po týdnu by měla bradavice být měkčí a ustoupí bolest. Bradavice se po čtrnácti dnech scvrkne a po léčbě, jež by měla trvat šest týdnů, úplně zmizí. Možnost představuje i potírání bradavice šťávou z vlaštovičníku, který je ovšem jedovatý, takže si musíte dávat pozor.

Dobrou prevencí je zvýšení imunity

Poměrně vhodnou se jeví být i prevence vytvoření bradavic. Jako prevence se dá označit jediné - zvýšení imunity. Imunitě můžete prospět užíváním multivitaminových přípravků společně se smíšenými karotenoidy a vitaminem C. Bradavice velice často postihují děti a mládež, protože ještě nemají dostatečným způsobem vyvinutý imunitní systém. Obdobně špatně na tom bývají také alergici či lidé se studenými a vlhkými končetinami. 

Bradavic se dá po domácku zbavit také roztokem s obsahem kyseliny monochlorové, což platí v případě nekomplikovaných bradavic a zbavíte se jich během pěti týdnů. Další zajímavou možnost představuje i tea tree olej, který se hodí dobře na léčbu akné, ale likvidovat s jeho přispěním lze i bradavice. Olej nakapete na vatový tampon, přiložíte ho na bradavici a připevníte leukoplast. Po šesti až dvanácti hodinách vatový tampon vyměňte za nový a tímto způsobem pokračujte do té doby, než bradavice zmizí. Celý postup by ovšem neměl trvat delší dobu než jeden týden.

Správný postup nezanechává následky

Pokud byste měli obavu, že po domácí léčbě zůstanou na kůži jizvy nebo skvrny, pak se obávat nemusíte, jestliže dodržíte vhodný postup. Zásadně musíte zničit bradavici i s kořínky, protože v opačném případě by hrozilo, že na totožném místě vyroste zbrusu nová bradavice a to není žádoucí. 

Pakliže nemáte dostatek důvěry v domácí experimenty, pak se dají pořídit také speciální přípravky, které se prodávají v lékárnách. Jako příklad můžeme uvést Remasan, Duofilm či Wartner Bradavičník. 

Důležitou zásadou, která by se měla určitě dodržovat, je, že byste neměli bradavice dále roznášet, pokud už je máte. Určitě byste měli používat boty, ručník, nechodit do bazénu či sauny, pokud je máte na nohách a nemáte je zaléčené. Co se lékařského ošetření týká, pak velice často se používá již zmíněné zmrazení tekutým dusíkem, kdy lékař na několik desítek vteřin zmrazí bradavici, vytvoří se puchýř a pod ním výpotek, který se dá prasknout nebo ho po několika dnech propíchne lékař. 

Často se tento postup musí opakovat, ale nemusíte se ničeho obávat. Zmrazení je pouze nepříjemné, ale vydrží ho každý. Likvidace bradavic dusíkem je poměrně efektivní. Léčbu bradavic za pomoci laseru si musí hradit každý sám ze svého a jedno ošetření stojí přibližně pět set korun, přičemž je nutné ho opakovat vícekrát.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Zdraví'
Tipy na jiné články