Čím je prospěšné aloe vera?

10.11. 2014 • Zdraví 2310x

Mnozí z Vás možná máte aloe vera doma a ani o tom nevíte. Jedná se o rostlinu, která se mnohdy pěstuje jako okrasná rostlina. Ano, přesně tak. Aloe vera je rostlina, která pochází ze subtropické oblasti, kde roste běžně, ale bez problémů ji můžete pěstovat i v našich podmínkách. Rostlina se stala součástí mnoha kosmetických, ale i potravinářských produktů.

Aloe pravá je český název této rostliny. Ale s tímto termínem se téměř nikde nesetkáte. Všichni, kteří rostlinu znají, užívají termínu Aloe vera. Je to dáno i marketingem. Rostlina se vžila pod jejím latinským názvem. Pokud by se přejmenovala, teda spíš počeštila, bylo by možné, že by o rostlinu klesl zájem, protože by lidé neměli důvěru, zda se skutečně jedná o tu stejnou rostlinu.

Obsah Aloe vera

Aloe vera se poslední dobou dostává do stále většího množství různých kosmetických, ale potravinových a jiných produktů. Stává se velmi populární a vyhledávanou složkou. Popularitu si rostlina vydobyla právě kvůli velkému množství prospěšných látek, jako jsou vitamíny A, C a B-komplex, ale také minerály, zinek, měď, hořčík, mangan, chrom, vápník, draslík, ale také sodík. To je výčet těch nejdůležitějších a nejúčinnějších látek. Dále bychom mohli jmenovat steroidy, aminokyseliny, ale i glukózu, mastné kyseliny a polysacharidy. Kromě těchto látek obsahuje Aloe vera také důležitý lignin a saponiny, což jsou látky, které zabraňují propuknutím plísní, ale také třeba infekcí, bakterií i virů.

Léčivé účinky

Obsah látek je velmi důležitý, ale vědomost, jaké účinky může rostlina mít je ještě podstatnější. Rostlinka není velkého vzrůstu a tak je možné ji mít v každé domácnosti doma a vždy po ruce v případech, kdy je potřeba. Aloe vera je výborné při léčbě malých ran, či popálenin. Výrazně urychlují hojení, urychluje regeneraci a tlumí bolest. Gel nebo krém s výtažky s Aloe vera dokáže zklidnit pokožku a zbaví nepříjemné pálení. Gel je výborný, protože má chladivé účinky. Ty se hodí během teplých dnů, kdy hrozí poštípání od hmyzu. Jeho použití je také možné při problémech s ekzémem nebo lupenkou. Zaručuje se zklidnění postižených míst. Je možné, že ekzém ustoupí úplně nebo alespoň se výrazně zmírní jeho projevy, které jsou pro člověka dost omezující a nepříjemné.

Kosmetika

V kosmetických produktech se s obsahem Aloe vera setkáváme poměrně často. Má totiž výborné účinky, které jsou blahodárné na pleť. Díky svému složení a chladivým účinkům jsou skvělé pro lidi, kteří mají citlivou pokožku a potřebují pleť zklidnit a hlavně hydratovat. Samozřejmě se využívá v krémech pro všechny typy pletí. A dokonce i v kosmetice pro mužské pohlaví. Jak již bylo napsáno, má výborné regenerační schopnosti a toho se využívá právě ve zklidňujících balzámech po holení nebo v přípravcích na problematickou pleť. Trpíte-li na opary nebo plísně, sáhněte po Aloe vera

Konzumace Aloe vera

Využití v potravinářském průmyslu je stále populárnější. Šťávy, džusy nebo sirupy z Aloe vera jsou stále více žádanějšími. Vliv těchto produktů na trávení a detoxikaci těla je více než skvělý. Během redukční diety se Aloe vera pravidelně využívá. Ale dávejte pozor, nic se nemá přehánět a dodržování předepsaného množství je nutností.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Zdraví'
Tipy na jiné články