Jak správně běhat

30.09. 2014 • Zdraví 2630x

Člověk by se měl věnovat sportu nejen kvůli svému fyzickému zdraví, ale i tomu psychickému. Z hlediska stránky fyzické se dostanete do kondice, zvýší se vám výdrž, posílíte/zpevníte svaly a zbavíte se nežádoucích kil.  Psychická stránka sportování s sebou přináší pocit svěžesti, příval nové energie, cítíte se v pohodě, endorfiny se vyplavují do těla (jste po výkonu zmoženi, ale za pár minut už o tom ani nevíte). Také má pozitivní vliv na stres, deprese a úzkost. Sport má jednoduše pozitivní vliv. Jako příklad lze uvést box, kdy ze sebe vymlátíte všechen vztek. Nebo tanec – pohyb v rytmu hudby z nás dělá usměvavější osoby. Zkuste si zaběhat – po pár kilometrech cítíte vyčerpání, ale po odstranění stresu se náhle cítíte svobodní a hrdí, že jste uběhli tak dlouhou trasu.  Není podstatné, jakému sportu se budete věnovat, ale že se mu vůbec věnujete a především s pravidelností. Pouze takto docílíte pocitu pohody a uspokojení, který je zásadní nejen pro organizmus, ale také pro člověka samého.

V tomto článku se však budeme bavit o samotném běhu. Asi si říkáte, že běhání není nic složitého – obuju boty, vyběhnu, zaběhnu a konec. Mýlíte se.  Sportovat lze správně, ale i špatně. Většina lidi si tedy myslí, že postačí, když sportují. Bohužel. Nesprávným provozováním sportu máte tak vyšší šanci přijít k úrazu nebo se zranit. Obvykle se toto týká zejména jedinců, kteří sportují špatně. Zapomeňte, že jste kdy slyšeli, že běhání je hračka. Naučíte – li se běhat správně, pak se to pro vás hračkou stane. I tady ale platí – všeho s mírou. Nic se nemá přeci přehánět. Jak tedy správně běhat ?

Správné oblečení a správná obuv

Zbystřete, zvláště vhodná obuv je zásadní pro správný běh. Ve specializovaných obchodech na sport můžete najít boty určené k běhu. Prodavači vám rádi poskytnou rady, aby byla obuv ideální pro daný sport. Můžeme se totiž setkat s botami do haly nebo na aktivity venku.  Vyberte si i vhodné oblečení – absorpce potu, odvod potu z těla apod.

Před samotným během

Oblečení nechme oblečením a zaměřme se nyní na věci, kterými musíme projít před startem. Doporučuje se min. 2 hodiny před během nic nejíst – mohlo by se vám udělat nevolno a ani by se vám s nacpaným žaludkem dobře neběhalo. Než vyběhnete, protáhněte se. Tento krok bývá často opomenut a ke zranění tak není daleko – natažený sval, svalová horečka aj. Rozcvičení věnujte alespoň 5 – 10 minut.

Dopadat na špičky nebo na paty

Zde převládají rozdílné názory. Ideálně prostřídávejte – jednou špička, poté pata. Přirozenější je běh přes špičky (běháte – li bosí). Máte – li v plánu běžet maraton, bude vás to nejspíš bolet. U jedinců dopadajících na špičky dochází častěji ke zranění svalstva a Achillovy paty. Proto se doporučuje kompromis – střídat pata, špička.

Správně dýchat

Správné dýchání je zásadní. Nebudete – li správně dýchat, dostanete se do stavu, kdy začnete lapat po dechu. I když si organizmus koriguje přísun kyslíku sám, je třeba pravidelně a soustředěně dýchat. Zadržováním dechu /nedýcháním minimalizujete rychlost a schopnost běhu. Z tohoto důvodu je opravdu důležité dýchat dle vaší aktuální potřeby, ale pravidelně!

Ruce

Ruce by měly být člověku při běhu nápomocny. Horní končetiny korigují energetický výdej a jejich správným užitím dopomáháte celému běhu – nižší spotřeba šší fyzický výkon. Paže zaujímají v loktech úhel 90°, mírně otevřené dlaně, hřbety rukou směrem ven a palce nahoru. Nemějte ruce v pěst – bezdůvodný výdej energie. Paže (90°) se hýbou zároveň (ne napřed) se zbytkem těla. Ideální je držet lokty podél těla.

Protažení

Celé tělo je potřeba po vyčerpávajícím běhu protáhnout. Zamezíte tak případnému poranění, následné bolesti těla, rukou a nohou, než v opačném případě. Rozcvičujete se před startem, rozcvičte se tedy i na konci.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Zdraví'
Tipy na jiné články