Jak bojovat proti vším

27.11. 2013 • Různé 5466x

Parazit, který umí pořádně potrápit. Není sice nějak zvlášť nebezpečný a hlavně život ohrožující, ale jeho přítomnost dokáže obrátit fungující domácnost vzhůru nohama. Obecně, dle biologie známe tři druhy vší. Jednak je to klasická Veš dětská, kterou známe a jako malí jsme ji měli snad všichni. Dále Veš muňka, která děti netrápí, zato umí znepříjemnit život dospělým – usazuje se na ochlupení genitálií anebo podpaží. A poslední známou a rozpoznanou vší je Veš šatní, vyskytující se v prádle, botách. Naštěstí tato veš se u nás nevyskytuje, její domovinou je Afrika a Jižní a Střední Amerika. Na lidské tělo se dostává pouze tehdy, potřebuje-li sát krev, tedy pro své přežití. Často přenáší skvrnitý tyfus a zvláštní druh horečky. Jedinou možnou ochranou je vyvaření prádla při bodu varu vody.

Pro nás, běžné obyvatelé ČR, je však přednější znát charakteristiku a zejména účinné kroky proti hubení, u nás vyskytujících se vší.

Veš muňka

Jak už bylo řečeno, vyskytuje se na ochlupení genitálií a někdy i v podpaží. Drží se i v oblasti řitního otvoru, může být i ve vousech a dokonce i obočí. Lidově se nazývají filcky a přenáší se zejména pohlavním stykem. Mohou být ale i na ložním prádle a tak, například při nedostatečné hygieně v hotelech a zůstat po předchozím návštěvníkovi na ložním prádle. Dospělí jedinci Vši muňky sají krev, koušou, což jednak vytváří svědění, ale objevuje se i krvavé stopy v prádle, hnisavé rány, u citlivějších pokožek i ekzémy, a také strupy. Proti tomuto parazitovi se bránit konkrétními přípravky, při akutním problému, anebo jako prevence existuje dnes moderní a oblíbené vyholování inkriminovaných oblastí.

Veš dětská

A tou nejčastěji vyskytovanou vší je Veš dětská, která postihuje zejména děti. Snadno se přenáší ve školkách, nebo školách. Dítě nemusí vědět, že má vši, protože o jejich existenci většinou neví. Jen ho svědí pokožka hlavy, takže se neustále škrábe. Často je také nevrlé, protože málo spí. V noci totiž vši nejvíce koušou a sají.

Dříve se uvádělo, že vši jsou příznakem nedostatečné hygieny, což není až tak úplně pravda. Pokud vaše dítě chodí do mateřské školy, kde je denně v kontaktu se svými vrstevníky a také s nimi v intimní blízkosti, spí často u sebe a tak podobně, vši prostě jednoduše přeskočí a začnou se množit na novém, velice slibném území. Taky si hodně často děti přivezou vši z tábora, jako takový nechtěný „suvenýr“.

Proč Veš dětská?

Protože postihuje zejména pokožky hlavy dětí. Taková kůže na hlavě je mladá, měkká a dobře živená. Vši se na ni lépe udrží, než u dospělého jedince a také jsou pro ně zkrátka chutnější. Pokud vaše dítě přijde ze školy s poznámkou, že se na škole vyskytly vši, je nutné všem svým dětem prohlédnout vlasy. Jestliže je zaznamenán výskyt alespoň nakladených vajíček, je nutno ihned zahájit boj.

Co vše je potřeb mít

Hřeben

K boji proti vším je potřeba mít to správné vybavení. Nesmí chybět klasický hřeben s hustě posazenými zuby. Pokud nemáte, tak okamžitě a urychleně běžte koupit. Také je nutno poznamenat, že tento hřeben používejte pouze na boj proti vším. Až jejich přítomnost bude zažehnána, je možno tento hřeben řádně očistit (pro jistotu několikrát za sebou) a poté použít již normálně. Ale jestliže chcete mít jistotu, prostě ho po tom klidně vyhoďte. Je to investice asi okolo dvaceti korun, takže záleží na vás, co upřednostňujete.

Speciální šampon

Dále je potřeba pořídit, a to ideálně v lékárně, cílený přípravek proti vším. Jedná se o speciální šampony, jež se jednoduše aplikují a vši ve vlasech snadno a účinně hubí.

Ručník

Bude potřeba i ručníku. Ten nezapomeňte po akci, řádně vyprat a nejprve vyvařit. Anebo použít nějaký starých, který klidně obětujete a poté vyhodíte. Sice do styku s ručníkem většinou přijdou až mrtvé vši, ale jistota je jistota.

Jak se vší zbavit

A nyní můžeme jít na to. Základem je také vybrat dobré místo. Ideální je, aby tato hubící akce probíhala na dvorku, pokud nemáte, využijte balkon, a při nepřízni počasí, nebo z jiných důvodů hubte vši v koupelně, kde jste však z blízkosti možného dotyku odstranili všechny ručníky, koberečky apod. Budou se tak i snadněji uklízet.

Vyčesat

Prvně všechny možné vši vyčesejte určeným, hustým hřebenem. Následně byste měli hlavu dítěte omýt a použít šampon proti vším, který se nějakou dobu nechá působit a poté mrtvé vši z vlasů spláchnout. Pokud jsou zahubené, sami se pouští kůže, takže dolů jsou bez většího násilí. Někdy mohou být přípravky určeny pro použití na suché vlasy, což jsou různé aplikátory ve spreji apod. Při výběru si nechte od pracovníků lékárny poradit, anebo zkuste najít recenze a výrobky na internetu. Spolu s diskuzemi, poznáte, které jsou skutečně účinné, a u kterých platíte třeba jen za značku.

Po této akci, druhý den, ještě vlasy dítěte zkontrolujte a přesvědčte se, že jsou skutečně pryč. Pokud ne, opět hubicí akci proti vším opakujte a nezapomeňte zkontrolovat vlasy všem svým dětem a i rodinným příslušníkům.

Oholit, použít slivovici

Velmi účinný boj proti vším je dítěti zcela ostříhat vlasy dohola. Což třeba v létě a u chlapců by nemusel být až takový problém, ale představa stříhat na milimetr svoji malou princeznu, je nepřípustné. Rozhodně není nutné ji takto stříhat, ať si říká, kdo chce, co chce. Vlásky zachovejte, jen je každý den prohlídejte.  Další z takových lidových zvyků a babských rad, doporučují použití slivovice. Houbičkou naneste slivovice na pokožku hlavy, zabalte do igelitu (pouze vlasy!) a poté řádně smyjte. Tento trik však vyzkoušejte a v případě, že nic jiného nezabírá. Slivovice může být na pokožku velice agresivní.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Různé'
Tipy na jiné články