Jak na domácí mazlíčky - kočky

16.10. 2013 • Zvířata 3049x

Pokud hledáte návod na to, jak sbalit ženskou, tak jste na špatné adrese. Je však pravdou, že pokud chcete vyzrát nad čtyřnohým kočičím mazlíčkem, musíte se naučit pár věcí, které shodou okolností mohou platit i na určitý typ žen.  Pokud se staráte o kočku, bude se její temperament lišit na základě genetického vybavení, s čímž souvisí i kočičí plemeno. Další rozdíly lze spatřit např. mezi kočkou uzavřenou celý život v bytě, kdy dochází ke značně většímu kontaktu s lidskou osobností než u kočky divoké, která je skutečnou samostatnou osobností. Tak jako tak je kočka velice svérázné stvoření, a pokud jste zvyklí dávat psí povely, vraťte se opět do reality, na kočky povely a striktní zákazy moc nefungují. Pokud chcete kočičku k něčemu vychovávat, pak zákazy nutné jsou, to je pravda, ale neočekávejte bláhově, že bude kočka slepě dodržovat veškerá vámi stanovená pravidla i v době vaší nepřítomnosti.

Máte doma kotě? Určitě mu věnujete hodně pozornosti, protože jste rádi, že vám rozveselilo domov… To je pochopitelné a stejně jako malé děti a jiná mláďata potřebují v mládí lásku, koťata ji vyžadují taktéž. Navíc člověka přímo nutí hladit je a laskat díky tomu, jak rozkošná jsou, obzvláště když předou. Každé malé kotě je ale tak trochu raubíř a kromě teplé náruče potřebuje i adrenalin. Jakmile se naučí zdolávat větší překážky, pustí se do putování po celém teritoriu, které mají k dispozici a to, že máte na okně květináče nebo jiné křehké věci, jim popravdě moc nevadí.  Nežádaným nehodám můžete předejít tím způsobem, že budete kotě sledovat, jak se pohybuje, a pomůžete mu vybudovat takovou trasu k prolézání, která mu pomůže snadněji vyšplhat nebo vylézt tam, kam si umane.  

Jakmile si zvykne na to, kudy může prolézat a kde jsou rozmístěny předměty stojící mu v cestě, bude to brát jako fakt a i když se to nezdá, kočky mají ohromnou prostorovou představivost i paměť. Pokud kotě něco nevyvede z míry, jako např. nějaká létající potvůrka nebo šustivý strašidelný zvuk, jen tak tyto předměty neshodí. Můžete přímo pozorovat, jak kočky kladou packy při chůzi na tenkých příčkách, jak obratně obkračují velké i malé předměty, které by neohrabaní psi smetli z cesty. Pokud dělají něco, co je vám nepříjemné, můžete jejich zájem upoutat díky kočičím bylinkám nebo kapkám, které skutečně fungují. Jendou z bylinek je šanta kočičí, která je max. 60 cm vysoká, listy mají srdčitý tvar a pilovitý okraj. Tato rostlinka vylučuje nepetalakton, který kočky vdechují a který s nimi dělá divy. Lístky této rostliny nebo její kořen se přidává do různých kočičích hraček, aby byly pro kočku více poutavé. Další prostředek, kterého můžete využít k nasměrování vaší kočky tam, kam chcete, je kozlík lékařský. Můžete se s ním setkat také pod názvem baldrián nebo kočičí kořen a je to rostlinka, která má stejně jako šanta taktéž ohromující účinky na vnímání koček. 

Čich je jejich pravděpodobně největší přednost a ze samotného kozlíku se právě kvůli zápachu používá jeho kořen. Můžete koupit rovnou kozlíkové kapky, které se dají dát např. na škrabadlo, abyste zapříčinili, že si vaše kočička bude škrábat drápy přesně tam, kde chcete.  Pokud chcete mít vaši kočku „pod kontrolou“, určitě tyto bylinky vyzkoušejte… Nebudete litovat, účinky uvidíte ihned.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Zvířata'
Tipy na jiné články