Jak vybrat tablet

11.10. 2013 • Počítače 3360x

Tablety se v poslední době staly velkým hitem a o jejich pořízení uvažuje mnoho lidí. Ale výběr kvalitního tabletu není úplně jednoduchý, protože ne každý je kvalitní a má v sobě dostatečné možnosti, aby naplnil naše představy. Na jaké parametry bychom se měli při výběru tabletu soustředit, za co bychom si měli připlatit a další informace se dozvíte v rámci tohoto článku.

Tablety se už před nedávnem ocitly v kategorii masového produktu, který se už rozšířil natolik, že je v domácnosti podobně běžný jako digitální fotoaparát nebo notebook. Nárůstu prodeje tabletů pomáhá také neustále zlevňování. Někteří rodiče dokonce tablet pořizují jako hračku pro svoje malé děti. Před výběrem vhodného tabletu by si každý z nás měl položit jednu zásadní otázku - Potřebuji vůbec tablet? Tablet se dá charakterizovat jako zařízení mezi notebookem a chytrým telefonem. V tabletu můžete mít internet, využívat služby e-mailu, hrát hry, sledovat videa a třeba i poslouchat muziku. Tablet se příliš nehodí na práci dlouhodobějšího rázu či na psaní bez přídavné klávesnice. Rozhodně bychom si měli rozmyslet, jestli není pro naše účely vhodnější některý jiný přístroj jako chytrý telefon s velkým displejem, netboook či ultrabook. Na trhu se dají najít i čtečky elektronických karet, na nichž se dá pouštět i muzika. Pokud stále dojdete k názoru, že opravdu chcete tablet, pak přichází na řadu jiná otázka, na kterou už se bude hledat odpověď o něco obtížněji. Jak vlastně svůj zbrusu nový tablet plánujete využívat? Jestliže na něm plánujete hrát náročnější hry, přehrávat videa ve Full HD kvalitě a používat mnoho aplikací, pak se vyplatí pořízení vícejádrového procesoru se pořádným grafický výkonem, velkou interní pamětí a větší displej s HD rozlišením. Pokud si u tabletu vystačíte s pouhým přístupem k internetu na cestách, čtením elektronických knih a multimédií jen občas, pak jistě oceníte spíše menší rozměry, přítomnost 3G a slušnou výdrž baterie. Chystáte-li se v tabletu pouze vyřizovat e-mailové zprávy či upravovat dokumenty a chodit s ním na pracovní schůzky, tak se určitě bude hodit tablet s větší výdrží, k němuž se v případě nutnosti dá připojit klávesnice. V úvahu se dají brát i tablety s operačním systémem Windows.

Statisticky nejvíce se asi prodávají tablety se zhruba sedmipalcovými a desetipalcovými displeji. Velikost displeje má vliv na hmotnost přístroje a pro někoho možná překvapivě také na jeho výdrž. Větší tablety jsou těžší a poměrně vydrží kratší dobu na jedno nabíjení. Při výběru velikosti tabletu se rozhodně vyplatí vzít do úvahy, jak a kde se bude tablet využívat. Sedmipalcový displej se u tabletu hodí spíše pro účely cestování, kdy bude sloužit ke čtení či prohlížení různých stránek na internetu. Takový tablet se sedmipalcovým displejem je poměrně lehký a relativně jednoduše se ovládá i za pomoci jedné ruky. Desetipalcový displej u tabletu se naopak hodí pro domácí využití, tedy na sledování filmů a seriálů, hraní her či občasnou práci s dokumenty. Tady totiž tolik nevadí větší hmotnost tabletu. S volbou displeje souvisí též rozlišení. Pakliže hledáte tablet s jemným rozlišením třeba pro sledování filmů v HD, máte několik možností. Full HD rozlišení nabízí Acer, ASUS či Apple. Kvalitní displeje startují od rozlišení 1280 x 800 pixelů. Každé nižší rozlišení se hodí pouze pro méně náročné uživatele tabletů. U tabletů můžete narazit na tři různé operační systémy. Chybět nemůže již zmiňovaný Windows, dále je to Android a iOS. Systém iOS se nachází výhradně na tabletech Apple iPad, zatímco ve většině ostatních tabletů najdeme operační systém Android. Pro platformy iOS a Android můžeme najít stovky tisíc až miliony rozmanitých aplikací, zatímco Windows vznikl pro tablety relativně nedávno, a proto takového množství aplikací jako u konkurence nedosahuje. Po celém světě se nachází celá řada zastánců jednotlivých platforem, kteří se snad ani nedají přesvědčit o jiné pravdě. Jestliže máte chuť si pořídit právě iPad, nebo už vlastníte některé zařízení společnosti Apple, pak si vyberte iPad. Jestliže vyloženě po iPadu netoužíte a rádi využíváte služeb společnosti Google, pak se volba stočí na tablet řady Android. Nutné je se ovšem poohlédnout po tabletu se systémem Android 4.0 a vyšším, nebo po takovém, kde se dá systém upgradovat na lepší verzi.

Během vybírání tabletu se rozhodně neopomeňte podívat na počet jader a frekvenci procesoru, což jsou důležité údaje. Dvoujádrový procesor umožňuje relativně dobrý výkon pro práci bez čekání, všechny obyčejné aplikace a hraní her. Takový procesor oceníte určitě i při častém používání více aplikací naráz. Sehnat se dají i lepší tablety se čtyřjádrovým procesorem, který ovšem využijete naplno pouze při hraní opravdu náročných her. Vystačit si můžete samo sebou i s procesorem s jedním jádrem, nicméně zde záleží na tom, k jakým účelem hodláte tablet využívat. Procesor s jedním jádrem bohatě vystačí k využívání internetu, občasnému puštění videa či na nenáročnou hru. U operační paměti se hodí alespoň 1024 MB. Dalším faktorem zohledňovaným při výběru tabletu je interní paměť. Její velikost totiž ukazuje, kolik prostoru tablet nabízí k ukládání dat. Optimální velikost interní paměti je v takovém případě hodně individuální a musí si ji rozhodnout každý člověk podle svého uvážení. Záleží totiž vyloženě na tom, co všechno hodlá do tabletu ukládat. Pokud plánujete mít v tabletu celou řadu filmů či několik seriálů, pak je zapotřebí alespoň 32 GB. Při využívání tabletu pro brouzdání na internetu, čtení knížek a občasné hraní, pak si vystačíte s pamětí 4 GB. U většiny tabletů se dá paměť ještě rozšířit za pomoci paměťové karty. Velká část tabletů dokáže vydržet na baterii delší dobu, než jak tomu je v případě notebooků. Zde platí rovnice - čím delší výdrž, tím lépe pro uživatele. Samozřejmě je nutné poznamenat, že při delším hraní a zapnutí síti Wi-Fi či 3G se baterka vybíjí o něco rychleji, než jak tomu je v klidovém režimu. Jestliže máte potřebu opravdu velké výdrže baterie, pak si vybírejte tablety s dokovací klávesnicí, jež dovedou díky přídavné baterii vydržet i patnáct hodin v kuse.

Ale základní hardwarové parametry nejsou to jediné, na co bychom se při výběru tabletu měli soustředit. Důležité je, jestli má tablet USB port klasické velikosti nebo alespoň Bluetooth, aby se daly do a z tabletu přenášet data. Jestliže plánujete využívat tablet připojený k televizi či projektoru, pak by rozhodně ve výbavě nemělo chybět HDMI. K videohovorům se hodí 3,5 mm jack na sluchátka a integrovaný mikrofon. Podstatná je i informace, jestli se s tabletem dá na internet připojit pouze za pomoci Wi-Fi, nebo také s pomocí 3G modulu. GPS modul není vůbec samozřejmostí a vybaveny jím jsou pouze tablety od určité cenové relace. Tablet není úplně nejlevnější investicí, a proto by se při jeho nákupu neměla podceňovat ani jeho následná ochrana. Na displej se dá nalepit ochranná fólie, která má na starost obranu tabletu před nechtěnými škrábanci. Pro některé modely dokonce existují i fólie na zadní stranu, které dokážou úplně změnit vzhled tabletu. Jestliže se bude tablet přenášet, vyplatí se investice i do ochranného pouzdra. Existují ochranná pouzdra z látky, která jsou o něco levnější než kožená, nicméně dražší kožená zase o něco více vydrží a díky svojí pevnosti tablet mnohem účinněji ochraňují.

Jedním z důležitých aspektů při výběru tabletu bude jistě i jeho cenová relace, což může být pro řadu lidí určující. Ne každý totiž má na tablet neomezený rozpočet a je potřeba si dopředu uvědomit, jestli hodláme za tablet vysázet i částku v řádech desítek tisíc, nebo třeba jen tisíce tři. Zde se volba orientuje mezi kvalitní výrobce a levnější varianty, které pochází především z Číny. Tablet z Číny se vyplatí pouze svojí cenou, nicméně kvalitou určitě převažuje výrobek od známé značky. Známý výrobce dodá kvalitní přístroj a všechny potřebné služby, zatímco reklamace v případě tabletů z Číny je velice obtížná, ba dokonce někdy i nemožná.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Počítače'
Tipy na jiné články