Volné potápění na nádech. To je freediving!

05.02. 2019 • Volný čas 1616x

Máte pocit, že nadešel čas na něco nového? Pokud vás fascinuje šnorchlování a uhranul vás svět pod mořskou hladinou, propadněte kouzlu freedivingu. Nejdříve však zapomeňte na extrémní ponory a vše, co jste mohli vidět ve snímku Luca Bessona Magická hlubina. Freediving má mnoho disciplín, ale žádná z nich není adrenalinová – ten je naopak nežádoucí, protože by mohl potápěče dostat do úzkých.

Profesionální freediveři budí pocit, že neznají strach a schválně se vrhají vstříc obrovskému riziku. Co jiného si taky myslet o ponorech do hloubky přes sto metrů a délce ponoru kolem deseti minut? Nezapomeňte, že je řeč o potápění bez dýchacího přístroje! Ale to jsou právě ty extrémy. Rekreační freediving v hloubkách kolem dvaceti až třiceti je naopak velmi bezpečný sport. Začátečníci se jistě spokojí s ponorem do deseti metrů, protože v menších hloubkách panuje výrazně lepší viditelnost. A nepotřebují ani připojištění rizikového potápění.

Jak se stát freediverem?

Freediverem se stanete v momentě, kdy se začnete potápět bez přístroje. Jenomže když vám dojde po první minutě dech, příliš si ponor neužijete. A právě proto je vhodné absolvovat kurz pod dohledem zkušených instruktorů. Jakmile se naučíte základní pravidla (především jak se uvolnit a rozdýchat), budete schopni pod vodou strávit podstatně delší dobu. Průměrný freediver-začátečník zvládne bez větších potíží tři až pět minut na jeden nádech po pouhém dvoudenním tréninku.

Není lepší potápění s přístrojem?

Každý způsob potápění má svá pro i proti, nicméně freedivingu nelze upřít několik výhod. V prvé řadě si usnadníte kontakt s mořskými živočichy, kteří vás bez přístroje lépe přijmou jako přirozenou součást podvodního ekosystému. A pravděpodobně budete ve větším bezpečí – freediver zná své limity a nehrozí, že se mu porouchá přístroj v hloubce, ze které bez kyslíku není návratu.

Ale ať už se nakonec rozhodnete pro freediving, nebo potápění s přístrojem, nezapomeňte si sjednat pojištění pro potápěče do zahraničí. Žádné zranění, byť lehčí, není příjemné a právě pojištění vám ušetří spoustu případných starostí (a výdajů).

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Volný čas'
Tipy na jiné články