Jak se zahřát

20.10. 2013 • Různé 2591x

Když udeří kruté zimní mrazy, hledá většina lidí způsoby, jak se proti nim bránit. Klasikou je zvolit teplé oblečení, pít horké nápoje a topit. Jenže i tak jsou tyto důležité prvky někdy nedostačující a lidé se klepou zimou jak osiky. Dlouhodobé podchlazení způsobuje nemoci jak krátkého, tak někdy bohužel i dlouhého charakteru.

Vrstvy oblečení

Protože je něco jiného se pohybovat venku a uvnitř, je nejlepší se připravit jak cibule. Tričko, svetr, třeba i mikina a bunda je základ. Také by běžnou součástí šatníku měly být rukavice, šála a pro některé i čepice. Důležité je také teplo od nohou a přítomnost teplých ponožek je nutná. Klidně i dvě na sobě. Pokud totiž prochladne člověk od nohou, s největší pravděpodobností ho brzy postihne nějaká chřipka, či nachlazení.

Hýbat se

Pokud se člověk hýbe, chodí, je mu rozhodně tepleji, než pokud neustále sedí, leží či stojí na místě. Dobře se do zimy obléct a vyrazit na procházku je naprosto skvělé. Pokud jsou třeskuté mrazy, přes ústa i nos je žádoucí si obmotat šálu. Nebude vdechován studený vzduch, který by mohl vést k angíně. Po takové procházce se rozproudí krevní oběh a návrat domů bude jako vstupenka do ráje. Navíc se bude skvěle spát.

Horké nápoje

Jistěže to bez nich nejde. Ráno, ihned jakmile se vstane, je nejlepší si uvařit horký čaj a pomalu ho pít. Nečekat, až je vlažný, ale pít ho ještě horký. Ukázkově se tak rozproudí krevní oběh a celé tělo nádherně prohřeje. Snáze se bude vycházet ven, do zimy. Pití horkých nápojů je žádoucí o celý den. Skvěle prohřívá skořice a zázvor. Večer, doma, třeba u televize, je pro zahřátí skvělé dát si grog, svařák, či jiný alkoholický a horký nápoj. Prohřeje tělo a bude se po něm dobře spát.

Studená sprcha

Není to překlep ani chyba. Pokud je nutno se zahřát, je nezbytná studená sprcha. Po mytí, nebo koupání se tělo propláchne tou nejstudenější vodou, která je v koupelně zrovna k dispozici. Pod sprchou je nejlepší vydržet pár minut. Ihned, jakmile se kohoutek zastaví, je na těle cítit úžasná svěžest a teplo. Je to takový obranný mechanismus lidského těla. Stejně jako běhání bosých nohou v čerstvém sněhu. Celé tělo prokrví a každý koneček v těle pekelně rozpálí.

Sucho

Aby bylo tělo v teple, je nutné také dbát na dodržování sucha. Pokud přijde člověk domů celý promočený, tak ihned vše vysvléct, mokré oblečení hodit na sušák, nebo topení, pokožku těla prosušit a obléct si měkké, teplé a suché oblečení. Skvělé jsou takové ty měkkoučké, až plyšové svetry a mikiny, flanelové kalhoty a extra teplé ponožky. Zabalit se do deky a spolu se svařeným vínem v ruce sledovat své oblíbené pořady. Něco jiného je, jestliže se pohybujeme po městě. Většinou z chladné zimy vstupujeme do přetopených prodejen a obchodních center. Cítíme, jak se potíme. Na toto je vždy dobré myslet je tak se připravit a v případě nutnosti prostě svlékat jednu vrstvu po druhé.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Různé'
Tipy na jiné články