Znáte karetní hru poker?

11.02. 2014 • Zábava 2489x

Po dlouhá staletí se lidé baví různými druhy her, mezi které lze zařadit i hry stolní, kam bychom mohli bezesporu zařadit i hry karetní. Jednou z nejznámějších a světově nejoblíbenějších her se stal zcela určitě Poker. Tato karetní hra je nejen možností, jak si zkrátit svůj volný čas a dobře se pobavit, ale také alternativou zajímavého výdělku. Poker se řadí mezi takzvané hazardní hry. Můžete jeho hraním solidně vydělat, jak již ostatně bylo řečeno, anebo také hodně prohrát.

Poker mohou hrát nejméně dva lidé. Rozhodně je lepší se ale účastnit her, ve kterých je hned několik hráčů. Ideálním počet hráčů se pohybuje od šesti do desíti. Zemí zaslíbenou pokeru jsou Spojené státy americké. Právě odtud se tato hazardní hra rozšířila do ostatních koutů světa. Zde se také poker vyvinul do dnešní podoby, co se pravidel a dalších podrobností týče.

Základním typem této karetní hry  je takzvaný draw poker. Právě od něj se odvozuje hned několik dalších variant. Poker se hraje se speciálními kartami, které jsou určeny právě na tuto hru. Jedná se o takzvané pokerové či whistové karty. Počet těchto karet je 52. Všechny listy jsou rozděleny mezi čtyři klasické karetní symboly, a to káry, kříže, piky, či srdce.

Hlavním cílem celé hry je dosažení různých kombinací, které jsou odstupňovány dle velikosti. Z těchto kombinací bychom mohli jmenovat například One pair neboli jeden pár anebo dva páry, čili Two pairs. Dalšími velmi známými pojmy jsou Full House neboli česky plný dům. Ten je představován jednou trojicí a jednou dvojicí. Nejvyšší kombinací je Královská postupka - Royal Flush. Jaká jsou tedy pravidla Pokeru?

Nejznámější pokerovou variantou je takzvaný Texas hold'em. V tomto typu hry každý hráč dostane nejprve do ruky dvě základní karty a na stůl je následně rozdáno pět společných karet. U této hry dochází k tomu, že dvojice hráčů ve směru hodinových ručiček po dealerovi, tedy rozdávajícím, musí složit velký malý vklad. Jeho výše je dohodnuta ještě než se začne vůbec hrát. Následně obdrží všichni hráči od rozdávajícího dvě karty.

Jestliže hráč zjistí, že se chce hry účastnit, pak je jeho primárním úkolem dorovnat, popřípadě navýšit velký vklad. Až dojde k ukončení sázek, jsou povinni hráči vyložit tři karty na stůl. Toto vyložení se nazývá flop. Následně hráči sází, přičemž minimální výše vkladu se rovná vkladu velkému. Po dokončení sázek všech přítomných hráčů je na řadě turn, tedy vyložení další karty. Následně dochází opět k sázkám. Poté, co se ukončí tyto sázky, vykládá dealer na stůl svou poslední kartu. Tato fáze hry se nazývá river. Tímto dá pokyn k poslednímu kolu sázení. Vyhrává úplně nejsilnější kombinace sázek.

Někdy se také stává to, že hráči mají stejnou hodnotu karetních kombinací. Situace se nazývá split pot a výhra je rozdělena mezi shodující se strany. V následujícím kole hry rozdává hráč, který se podle směru hodinových ručiček nacházel vedle dealera kola minulého.

Velmi známá je také takzvaná Hra s pěti kartami. Jak již sám název napovídá, všem účastníkům hry se rozdává pět karet. Poté, co hráč zjistí, jaké karty má v ruce, rozhoduje se, jestli ke hře přistoupí, anebo nikoliv. Pokud ne, tak se slovem pass položí karty na stůl. Ostatní hráči musí složit na stůl smluvený vklad a následně si mohou měnit u bankéře karty. Hráči si mohou vyměnit až tři karty. Za každou kartu, kterou se přitom rozhodnou vyměnit, platí jistou smluvenou částku do banku. Hráči postupně navyšují v banku základní vklad a nakonec ve hře zůstává pouze jeden, který veškeré vklady vyhrává. Když dojde k vyrovnání hodnot karet u jednotlivých hráčů v podobě dvojic, rozhodne zbývající nespárovaná karta. Poker se v dnešní době dá hrát jednak v kasinech, ve společnosti, anebo v online podobě.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Zábava'
Tipy na jiné články