Jak získat dotaci na podnikání z Úřadu práce

07.01. 2015 • Finance 3332x

Sen o podnikání má velké množství lidí, ale ne každému se to může splnit kvůli finanční situaci. Do začátku podnikání je totiž obvykle potřebná jistá investice, kterou mnozí nedisponují. O podnikání uvažují i lidé, kteří ztratili zaměstnání a dlouhodobě žádné nemohou najít. Řešením pro takové lidi může být příspěvek, který poskytuje úřad práce, pro začínající podnikatele.

Podpora podnikání z Úřadu práce

Stačí nápad na podnikání. O zbytek se postará stát. Samozřejmě budete muset splnit podmínky, které stanoví stát. A pak už jen stačí čekat, zda Vám bude dotace přidělena. Na příspěvek o zahájení podnikání může zažádat fyzická osoba, která je registrována na úřadu práce, nikdy do té doby nepodnikala a není zaměstnána. Příspěvek je využitelný na zřízení společensky účelného pracovního místa. Stát tak podporuje nezaměstnané lidi, aby se alespoň nějak zapojili do procesu práce.

Tip pro vás: Vyhledávač práce

Co se musí dokládat?

O tento příspěvek žádá fyzická osoba, která je registrována na úřadu práce. Žádost je podávána na příslušném úřadu, kde je člověk evidován. Žádost je poměrně snadná. Stačí vyplnit papírovou žádost s názvem Žádost o zřízení společensky účelného pracovního místa. Žadatel se tak chce stát osobou samostatně výdělečně činnou. Pro získání formuláře ani nemusíte chodit na úřad práce. Je snadno stažitelný z internetových stránek ministerstva práce a sociálních věcí.

Pokud se ovšem chcete dozvědět všechny potřebné informace, je lepší si zajít na úřad práce, kde Vám všechny podstatné informace předají a zodpoví vaše otázky. Ovšem samotná žádost nestačí. Musíte ještě doložit ekonomickou rozvahu, podnikatelský záměr, který je dobře propracován, doklad o tom, že jste oprávněn podnikat v tom konkrétním oboru, smlouvu o zřízení účtu, seznam předpokládaných nákladů, potvrzení o absenci daňových nedoplatků vůči územním finančním orgánům státu.

Ale i další dokumenty budou potřeba. Především takové, které vyplývají ze zamýšleného charakteru podnikání. Kromě toho také vyjádření lékaře, zda je žadatel schopný vykonávat podnikatelskou činnost. Žadatel si zažádá o konkrétní výšku příspěvku a je jen na příslušném úřadu, zda takovou výši schválí, či nikoli, případně zda ji sníží. Speciální komise posuzují každou žádost individuálně. Žadatel se ani nemusí bát, že pokud by se mu v podnikání nevedlo, nemusí peníze vracet.

Přístup úřadů práce

V celé České republice je samozřejmě nezaměstnanost. Jenže každý region je na tom úplně jinak, a tak i žádosti jsou posuzovány malinko jinak. Nezaměstnanost není rovnoměrně rozmístěna, v některých je vyšší, v některých zase nižší. Než se člověk vrhne do podnikání, měl by si dobře rozmyslet, zda je to v tom konkrétní regionu reálné. Zda je pravděpodobné, že se konkrétní obor podnikání, v tom konkrétním regionu ujme. Je samozřejmé, že nikdo to nemže vědět stoprocentně. Největší nedostatek celkově v naší republice je řemesel. Proto lidé, kteří si chtějí založit živnost na základě nějakého řemesla, tak mají asi největší šanci pro získání dotace. Další skupinou lidí, kteří mají velkou šanci pro získání dotace, jsou ti, kteří jsou v evidenci úřadu práce již dlouho. Stejně tak mají šanci osoby starší 55 let, protože je pro ně sehnat běžné zaměstnání mnohem složitější. Dále také mají vysokou šanci pro získání dotace absolventi bez praxe, či mladí nezaměstnaní, kteří nedosáhli ještě 25 let. Ovšem každý úřad posuzuje všechny žádosti individuálně, proto není možné na tento výčet spoléhat. Liší se to region od regionu. Můžete se proto zeptat a příslušném úřadu na svou vlastní šanci pro získání dotace.

Zákon nestanovuje žádnou lhůtu, ve které musí být žádost vyřízena. Úřady se ovšem snaží projednat žádosti co nejrychleji. Je to v zájmu jak úřadu, tak i žadatelů. Schválí-li komise žadateli dotace, tak to v podobě návratného příspěvku, příspěvku na úhradu úroků, případně na účelově určený příspěvek, či vyplacení platových nákladů, do kterého se zahrnuje sociální i zdravotní, či příspěvky na státní politiku zaměstnanosti. Pokud je žádost schválena, tak žadatel může očekávat kontrolu. Ta bude zjišťovat plnění plánů.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Finance'
Tipy na jiné články