Jak se stát moderátorem

10.10. 2013 • Různé 10606x

Při pohledu na večerní zprávy nebo při poslechu leckterého rádia mnoho lidí dostane pocit, že by se mohli také stát moderátorem. Ale cesta na výsluní většinou není jednoduchá a vede přes náročnou práci. Rychlý postup se nedá zaručit. Slavným moderátorem se prostě člověk nestane ze dne na den, ale musí nejprve nasbírat dostatek zkušeností a také musí mít patřičnou porci štěstí, aby si ho někdo povolaný mohl všimnout a posunout do lákavější pozice. Někteří na pozici moderátora čekají dlouhou dobu a někomu se ani nemusí poštěstit moderátorem se stát.

V případě moderování v rádiu se nejprve člověk musí hodně naučit mimo mikrofon. Začátečník si nejprve musí projít veškeré stanice a provozy rádia. Ze začátku se můžete dostat do pozice redaktora, který několik roků točí různé reportáže a příspěvky. Jestliže prokážete dostatečné množství schopností, štěstí a drzosti, dostanete možnost stát se moderátorem. Některé základní prvky ovšem člověk vůbec nemůže ovlivnit. Řada faktorů rozhoduje o tom, jestli z člověka může být moderátor. Moderátor by neměl trpět žádnou řečovou vadou, protože to není posluchačům ani divákům příjemné. Stejně tak by člověk měl mít dostatečně vhodný hlas. Příjemný hlas se rovnou testuje při zkoušce v konkrétním médiu. Testuje se podle textu, který uchazeč o pozici dostane a podle toho, jak si povede při mluvení ho buď vyberou, nebo zamítnou. Mluvený projev by neměl být přespříliš upjatý a strohý, nicméně pozor na přílišnou rozdováděnost. Ústní projev má být vtipný, přirozený a člověk by měl dokázat za každé situace vhodně reagovat, protože život nabízí nečekané situace a schopnost improvizace se hodně oceňuje. Člověk se při moderování nesmí stydět, protože to by se mohlo v řeči rozpoznat. Tréma sice ze začátku určitě přítomná bude, ale nesmí jí být příliš velké množství. Při moderování se člověk běžně potkává s velkým množstvím lidí, v čemž by mohl být stud celkem nepříjemnou překážkou. V případě moderování před televizní obrazovkou hraje podstatnou roli také příjemné a reprezentativní vystupování i vzhled. To samé platí pro moderování na určitých společenských akcích. V některých případech ovšem může být schopnost moderování a vyzařované charisma na takové úrovni, že už nikdo ani neřeší vzhled moderátora.

Existují i různé kurzy moderování pro opravdu vážné zájemce. Na kurzech se člověk seznámí s technikou, kterou musí ovládat. Dá se tam také získat celá řada tipů, námětů a zajímavostí, které dovedou zlepšit schopnosti potencionálního moderátora.V současné době existuje nepřeberné množství různých médií, v nichž jsou zapotřebí moderátoři, takže toho se dá určitě využít. Stačí se porozhlédnout i po menších rádiích a televizích, jestli třeba někoho neshání. Často se vypisují různé konkurzy na moderátory a pokud máte opravdový zájem si práci vyzkoušet, pak rozhodně neváhejte a na některý vyrazte, protože existuje poměrně reálná šance, že vás zaměstnavatel vybere. Nemusí se v podstatě jednat ani o práci placenou, jelikož výsledným efektem budou alespoň zkušenosti a praxe, která se hodí vždycky.

Moderátory se dnes často stávají lidé z uměleckých profesí, ale to není určitě podmínka a kvalitním moderátorem se člověk může stát i bez průpravy. Důležitá je sebedůvěra a schopnost oslovit diváky či posluchače. Je nutné s publikem navázat kontakt a rychle zareagovat na nastalou situaci. Důležitou vlastností je smysl pro humor. Většina moderátorů se snaží bavit svoje okolí již od školního věku. Takoví žáci bývají často moderátory různých školních besídek a mimoškolních aktivit. V pokročilejších věku mohou vystupovat a získávat praxi ve studentských rádiích. Existují i umělecké školy, jejichž absolventi se klidně mohou stát moderátory. Moderátor by měl perfektně ovládat mateřský jazyk. Nejen spisovnou češtinu by měl člověk ovládat, ale také její další zákoutí, díky nimž se může přizpůsobovat publiku, před nímž aktuálně vystupuje. Každý profesionální moderátor se na svou profesi a jednotlivé vystoupení musí detailně připravovat. Měl by mít přehled o moderované akci, tématu a partnerech akce.

Moderátor může najít uplatnění v opravdu širokém spektru příležitostí. Těmi úplně nejvyššími cíly jsou samo sebou moderátorské pozice v televizním zpravodajství a v pořadech prestižních televizních stanic. Pokud nepotřebujete vystupovat vizuálně před publikem, pak se můžete najít ve vysílání rozhlasových stanic. Nejběžnější práci naleznou moderátoři v moderování společenských událostí a kulturních, sportovních či firemních akcí. Moderátora potřebuje každá benefiční či charitativní akce, maturitní ples, reprezentační ples, městská slavnost, firemní večírek, majáles, výstava, vernisáž či festival. Bez moderátora se neobejde ani akce pro děti či módní přehlídka.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Různé'
Tipy na jiné články