Jak zvládnout depresi

08.02. 2014 • Zdraví 3380x

Dnešní hektická doba je velice složitá a lidé často nestíhají, co potřebují a nemají možnost se nějak účinně odreagovat. To je vhodné podhoubí pro vznik různých psychických potíží, mezi něž bychom mohli klidně zařadit i deprese. Problémem zvládání depresí se zabývají psychologové již dlouhou dobu a my se nyní pokusíme také najít nějaké možnosti, jak zvládat depresi, pokud jí právě trpíte sami nebo někdo z vašeho okolí. 

Existuje samozřejmě léčba za pomoci antidepresiv, ale to by jistě měla být až úplně nejzazší možnost. Deprese bohužel často přicházejí v neočekávanou dobu a bývají velice vysilující pro lidský organismus. Přitom v mnoha případech se depresivní stavy dají dobře zvládat i bez předepsání medikamentů. Deprese se již delší dobu řadí k těm úplně nejrozšířenějším psychickým onemocněním. Depresí se v dnešní době nazývá takřka každý splín, nicméně není vhodné rizika deprese podceňovat. Jedná se o skutečně závažné a nebezpečné onemocnění, jež může jedince kompletně paralyzovat.

Přátelé a rodiny musí pomoci

Měli byste si napřed důkladně nastudovat veškeré dostupné informace o depresích z odborné literatury, abyste přesně pochopili, o co se vůbec jedná. V tu chvíli pro vás bude mnohem snadnější poznat, kdy bude zapotřebí pomoc. Mezi nejtypičtější příznaky deprese patří období smutku, která trvají delší dobu než čtrnáct dní. Taková období smutku navíc silně narušují každodenní činnosti. 

Deprese se může projevovat také pocity méněcennosti, ztrátou radosti z většiny činností, neschopností se soustředit, změnami v chuti k jídle či potřebě spánku. Deprese dokonce může přecházet do extrémních stavů, kdy člověk postižený depresí může začít přemýšlet i o sebevraždě. Velice důležité je proto si vytvořit silnou síť přátel, kteří člověka s depresemi podpoří kdykoliv to bude zapotřebí. Deprese je velice nebezpečná tím, že se často projevuje snahou odizolovat člověka od všeho. Ale právě společnost ostatních lidí je zrovna důležitá. Je vhodné si uvědomit, komu z členů rodiny a přátel se můžete svěřit se svými depresemi a poprosit je o pomoc s řešením nastalé situace.

I sluneční světlo může pomáhat

Při léčbě depresivních stavů se určitě nemusíte obávat ani využívání přírodních prostředků. Napomáhat bude také pravidelné fyzické cvičení, meditace či relaxační techniky. Velice účinným nástrojem pro léčbu deprese jsou také masáže. Nemělo by se zapomínat na to, že se vyplácí trávit čas venku v přírodě, obzvlášť v době, kdy svítí slunce, jelikož to dovede do lidského života přinést pozitivní energii. Určitě je velice dobré porozumět nemoci, aby se daly lépe vyhledávat její příčiny a spouštěče.  

Nemusíte se obávat vyhledání poradce či podpůrné skupiny. Následně můžete se svou depresí pracovat dlouhodoběji a postupně ji odstraňovat. Odborná pomoc velice často zůstává na prvním místě v řešení potíží s psychickými problémy. Určitě se nesmíte bát takového odborníka vyhledat a začít s ním řešit potíže. Velice často je totiž deprese natolik vysilující, že s ní člověk nedokáže bojovat osamoceně. Jestliže se potýkáte s depresemi, jež vám brání v běžném životě či dokonce máte sklony nebo myšlenky na sebevraždu, pak v žádném případě neváhejte a najděte lékařskou pomoc. Klinická deprese může být důsledkem nerovnováhy v mozku a může se stát, že ji nepůjde ovládat jiným způsobem než za pomoci léků. 

Také se vyplatí si každý den dopředu naplánovat a rozvrhnout si jednotlivé činnosti. Stanovujte si méně obtížné úkoly, jež dovedete splnit, díky čemuž předejdete pocitům zklamání či frustrace. Určitě neporovnávejte svůj současný stav z minulostí. Během deprese také nedělejte žádná závažná rozhodnutí. Snažte se věnovat i příjemným činnostem. Věřte, že zlepšení přijde s časem, rozhodně nemůžete očekávat změnu ze dne na den. Stejně tak neberte spánek jako jeden z možných úniků před problémy. Při depresi se vyhýbejte konzumaci alkoholických nápojů a jiným návykovým látkám.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Zdraví'
Tipy na jiné články