Jak se zbavit rýmy?

12.10. 2013 • Zdraví 6322x

Září a říjen, to jsou měsíce, kdy přechází teplé a letní počasí na sychravé a podzimní. Venku je zima, už nesvítí celý den slunce, začíná se dříve stmívat, prší. Přechod pro lidi je vždycky složitější, to je jasné. V létě jste nabití energií, jste spokojení a nadšení, jelikož je pořád teplo, dlouho svítí slunce a to se nám líbí. No ovšem na podzim je to jiné a všechno se mění. Příroda je sice moc krásná, když se zbarvuje ve žlutou, červenou a hnědou, ale přeci jen, podzim nám dává vědět, že už brzy začne zima. Jsou lidé, kteřé mívají podzimní splíny a podzimní deprese. Na podzim, ale také přichází různé nemoci. Nejčastěji jsou to virózy, chřipky, angíny, nachlazení a podobně. Nejčastěji se objevuje rýma. Té je někdy těžké se zbavit, Rýma je pěkně nepříjemná, dokáže hodně potrápit, navíc se k rýmě často přidává kašel, bolest v krku, teče vám z očí a cítíte se hrozně. Nejraději by, jste se zachumlali do peřin, vzali i zázračnou pilulku a prospali se až do doby, kdy už rýmu mít nebudete. To by bylo perfektní, ale bohužel nikdo takovou pilulku zatím nevymyslel. Mnoho lidí si nemůže vzít pár dní volna, aby rýmu a kašel vyléčil, protože obvykle stačí tři až čtyři dny a z nejhoršího jste venku. Není příjemné sedět v kanceláři, neustále tahat z krabičky papírové kapesníky, smrkat, kapat si do nosu nosní kapky, polykat vitamíny, pít horké čaje a podobně. Ovšem nedá se nic dělat, a pokud vám takováto rýma potkává během podzimu dvakrát až třikrát, dovolená bude za chvíli pryč. Zároveň taky nemusíte ihned běžet k lékaři, zkuste se doma poohlédnout a najít vhodné "léky". Zdá se vám to divné, doma? Ano léky na rýmu naleznete i ve spíži. Je potřeba vědět co během nachlazení jíst, co dělat a čeho se vyvarovat.

Taková menší statistika ukazuje, že člověk stráví ve svém životě až šest let tím, že smrká, utírá si nos. Průměrně má dospělý člověk plný nos dvakrát až třikrát do roka, děti pětkrát až šestkrát. O rýmě se toho říká opravdu hodně, tvrdívá se, že léčená i neléčená rýma trvá sedm dní, což rozhodně není pravda. Když rýmu neléčíte, obvykle se k ní přidají další komplikace jako kašel, horečka, bolet v krku, ucpání trubice, která může pěkně potrápit. Můžou se přidat také viry a bakterie, které způsobí zánět dutin, hnisavou angínu, zánět středního ucha, zánět průdušnic a podobně. U rýmy, pokud se k ní nepřidávají i jiné příznaky jako horečka, kašel, bolest v krku a podobně, nemusíte nutně léčit v posteli, zkuste nejdříve zapůsobit sami, teprve poté, když se do tří dnů průběh nezlepší, je dobré najít lékaře. Rýma někdy může být předvojem virové chřipky, které je nepříjemná a je nutné s ní už ulehnout do postele a pořádně ji vyléčit. Jak však rýmu zahnat, aniž by, jste museli jít k lékaři? Zde je deset tipů, které mohou pomoci proti rýmě a zbavit se rychleji rýmy.

1. HORKÁ VODA

Ač se to zdá jen jako babský trik, který nefunguje, vyzkoušejte a uvidíte sami. Pokud vás přepadne nepříjemné lechtání v nose, ponořte si lokty do horké vody a vydržte tam co nejdéle. Ráno během sprchování si zase nohy nahřívejte horkou vodou. Poté si oblékněte teplé ponožky, například termo ponožky či podobné, teplé ponožky, aby se u vás teplo udrželo co nejdéle.

2. HOMEOPATIKA

Když už je vaše rýma v plném proudu, je to vždycky na obtíž. Ovšem i s tím se dá něco dělat. Pokud se jí chcete co nejdříve zbavit, vyzkoušejte homeopatika, které budete pravidelně jednou za hodinu cucat. Pokud však homepopatikům příliš nevěříte, zkuste něco jiného. Sáhněte například po šumivých tabletách, které necháte rozpustit ve vodě. Dále si můžete zakoupit tabletky, které v sobě mají zinek, protože zinek brzdí rozmnožování virů, což vaše tělo přivítá s nadšením.

3. ECHINACENA

Ta vám pomůže rovněž v boji s rýmou. Nejlépe si kápněte dvacet až třicet kapek echinacey do čaje. Nebo také užívejte přípravek, který echinaceu obsahuje. Echinacea má skvělý účinek na váš imunitní systém a skvěle ho stimuluje.

4. VITAMÍN C

Pokud máte rýmu, váš organismus je ohrožený. Proto je potřeba do těla dostat megadávku vitamínu C, aby se vitamíny doplnily. Vitamín C si do těla vpravte několika způsoby, například tabletami, které mají postupné uvolňování. Dále jej také do těla dejte přírodně a to ve formě ovoce jako například pomeranče, mandarinky, kiwi, citrusy, citróny a podobně. Vitamín C obsahuje také česnek a cibule. Takže takové topinky s cibulí jsou jasnou volbou. Vitamín C je něco jako taková uklízecí četa, která vám pomůže v těle uklidit. Tato úklidová četa vám v těle uklidí odpad.

5. TEKUTINY

Když máte rýmu, je nutné mít přísun tekutin ještě větší, než obvykle. Ideální jsou bylinkové čaje, bylinkové směsi, minerální vody, ovocné šťávy, ovocné džusy, ale ne studené. Různé horké nápoje, šumivé tablety, vše co obsahuje vitamín C je také vítáno. Není od věci také vzít vodu, nakrájet do ní citróny a takovou vodu popíjet.

6. INHALUJTE

Na rýmu je dobré inhalovat. Inhalujte například heřmánkový čaj, nebo aromaterapii. Na kapesníček si kápněte pár kapek eukaplyptu, myrhy, tymiánu, jalovce, mentolu. Zmáčkněte do kuličky a vdechujte ústy a nosem. Dobré také je pořídit si v lékárně sprej do vzduchu, který osvěžuje vzduch a pomáhá proti ucpanému nosu.

7. UVOLNĚNÍ NOSU

Pokud nemůžete pořádně dýchat nosem, kupte si nosní kapky. Doma postačí, když si nastrouháte křen a čichnete si k němu, ten vás pěkně pročistí. Nosní kapky je dobré používat maximálně týden, déle ne a používejte je přesně podle návodu, nikdy ne víc, než se doporučuje.

8. HORKÁ LÁZEŇ

Když přijdete domů, napusťe si vanu plné horké vody, minimálně čtyřicetdva stupňů. Do vodní lázně kápnete smrkovou silici či něco podobného, co vám protáhne nosní dutiny. V lázni vydržte alespoň patnáct minut. Poté se otřete ručníkem, oblečte si teplé pyžamo a teplé ponožky a zachumlejte se do postele. Takto se vydržte potit asi třicet minut. Tomu se říká uměle vyvolaná horečka a pomáhá zabíjet viry.

9. ODPOČÍVAT A SPÁT

Pokud můžete, odpočívejte, spěte, relaxujte. Jakmile přijdete z práce domů, lehněte si a načerpávejte sílu. Během spánku se tělo regeneruje a a sbírá síly. Váš imunitní systém může lépe bojovat s nemocí. Pokud to není nezbytně nutné je dobré nikam nechoďte a odpočívejte.

10. JÍDELNÍČEK

Ač je to k nevíře, i jídelníček nám do jisté míry může pomoci s rýmou. Nejezte nic smaženého, nic těžce pečeného, žádné uzeniny. Pozor na rafinovaný cukr, i alkohol by v tuto dobu neměl být součástí vašeho denního režimu. Ani mléčné výrobky nejsou při nachlazení dobré. Hlíva ústřičná podporuje imunitní systém, proto si ji dáte k večeři. Silný slepičí vývar se zeleninou a nudlemi skvěle zahřeje a má odhleňovací účinky. Dále si uvařte silnou česnečku, či si česnek nadrobno nasekejte, nasypejte na lžíci a zalijte medem, spolkněte. Pokud ho nebudete kousat, vyhnete se i česnekovému dechu. Česnek je totiž přírodním antibiotikem.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Zdraví'
Tipy na jiné články