Jak se zbavit vší

15.10. 2013 • Zdraví 3151x

Paraziti ve vlasech s neuvěřitelnou výdrží a odolností dokážou potrápit nejednu hlavu. Velkou výjimkou je výskyt vší u dospělých, kdežto u dětí je celkem běžný. A i když se říká, že vši jsou projevem nedostatečné hygieny, není to až tak úplně pravda. Stačí, pokud jedno dítě do školky, školy, přijde a ve vlasech mu hodují tito malí paraziti. Během několika málo dní se přenesou pomalu přes celou třídu, někdy i školu. Často si je také děti přivezou z tábora a právě i zde mohou vši jednoduše z dětské hlavy, se usadit na té dospělé.

Veš dětská, jak se parazit správně jmenuje, parazituje většinou na dětských vlasech. A rozhodně již není pravdou, že se vši vyskytují na namytých vlasech. I když budete dodržovat snad veškerá hygienická doporučení, může vaše dítě tyto malé, hnědé potvory přinést.

Jak poznáme vši

Dítě stěží přijde a řekne, že má vši. Může se stát, že přijde ze školy s písemnou poznámkou o výskytu vší v jeho třídě, kdy třídní učitelka doporučuje prohlédnout dětem hlavy, ale jinak se o vších jen tak nedozvíte. Lze ale zpozorovat jisté znaky, které vás o přítomnosti vší mohou přesvědčit.

Dítě je obvykle nevrlé, špatně spí, protože v noci mají parazité ty pravé hody a hledají si po pokožce hlavy ty nejlepší místečka pro parazitování, a samozřejmě se i zakousnou. Dítě s sebou vrtí, škrábe se na hlavě, což způsobuje i otevřené rány, a je obvykle nevrlé. Abychom v tomto případě objevili vši, není nic složitého, postačí vlasy pořádně prohlédnout a spatříme, okem dobře viditelné, malé hnědě tečky.

Co udělat jako první

Ať máte sebe lepší přípravek proti vším, vždy je základ hustý hřeben. Tím vši pořádně vyčesejte – zbavte se všech možných živých vší. Až poté naneste přípravek proti vším, hlavu omyjte a postupujte podle pokynů od výrobce.

Jakmile má jedno dítě vši, budou mít s největší pravděpodobností i ty další. Proto prohlédněte vlasy všem vašim dětem a i jiným rodinným příslušníkům. No a nyní je řada na deratizace prostředí. Všechny polštáře, ložní prádlo, čepice, ručníky a další textilie, které mohli přijít do styku s vlasy a hlavou. Vše vysajte, vyperte, aby případné zárodky nemohly zaútočit.

Někdy, zejména v dřívějších dobách se doporučovalo vlasy, napadené vlasovým parazitem, ostříhat. Je pravou, že na extra krátkých – milimetr „dlouhých“ vlasech, se vši neudrží, jenže umíte si představit, že tak ostříháte svoji malou princeznu, která má husté a krásné vlásky? Asi je stěží. Vlasy není nutné stříhat, ale pravidelně prohlížet a pořád dokola vyčesávat a vyčesávat.

V dobré lékárně vám rádi doporučí vhodný přípravek proti hubení vlasových parazitů. Nejen ten nejdražší, ale nejúčinnější a pro vlasy i dětskou pokožku nejšetrnější. Nechte si poradit a nestyďte se, vši jsou, bohužel poměrně běžné, alespoň mezi dětmi.

A pokud se vám zdá, že přípravky proti vším nasbírají, zkuste jeden, léta osvědčený a stále fungující – slivovici. Pomocí houbičky nanášejte pálenku na pokožku dětské hlavy a poté zabalte do igelitu a nechte hodinu působit.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Zdraví'
Tipy na jiné články