Co způsobuje nadměrné pocení a jak se ho zbavit?

03.06. 2020 • Zdraví 1359x

Pocení je projevem termoregulace našeho organismu. Pomocí potu se ochlazujeme. Až 80% tepla odchází z našeho těla přes celou pokožku tzv. transdukcí. Tedy pouze zbylých 20% je odváděno potními žlázami, které jsou v největším množství v podpaží.  Když je pocení nadměrné a neodpovídá teplotě ani námaze, může se z normálního tělesného procesu stát stav, který způsobuje nepříjemné pocity nejen v nás, ale bohužel často i v našem okolí. S nadměrným pocením se dá naštěstí bojovat. Prozradíme vám jak.

Příčiny nadměrného pocení

hyperhidrózou neboli nadměrným pocením mají problémy jak ženy, tak muži. Zpravidla bývá omezeno na partie v podpaží, kde se vyskytují apokrinní žlázy vylučující pot ve chvíli, kdy se hýbeme nebo prožíváme nějakou stresovou situaci. Regulace tepla pomocí potu ale probíhá i přímým odvodem tepla z povrchu celého našeho těla. U hyperhidrózy nepříjemné hyperhidrózy  však dochází  k pocení  v klidových stavech nebo při stresu. Toto pocení nemá s pohybem nic společného.

Jako sekundární hyperhidróza se pak nazývá pocení, které má souvislost s dalším onemocněním, často například s poruchou štítné žlázy nebo s chronickou infekcí. Pokud má pocení souvislost s onemocněním, je třeba provést důkladné vyšetření.

Mezi nejefektivnější metody odstranění nadměrného pocení patří aplikace botulotoxinu a laseru. Na obě tyto metody se specializuje např. klinika estetické, žilní a miniinvazivní plastické chirurgie BcD Clinic v Praze.

S nadměrným pocením vám pomohou moderní zákroky

Pokud vás nadměrné pocení opravdu trápí a ztěžuje vám běžný život, můžete podstoupit zákrok, který nadměrné pocení odstraní. S pocením se dá bojovat několika metodami, my si představíme dvě nejefektivnější, na které se specializuje např. klinika estetické, žilní a miniinvazivní plastické chirurgie BcD Clinic v Praze. 

Odstranění nadměrného pocení za pomocí botulotoxinu

První metodou, jak bojovat s nadměrným pocením, je aplikace botulotoxinu, který zabraňuje převodu vzruchu z nervových vláken dojemných svalových snopců obkružujících  potní žlázy. Botulotoxin se aplikuje do pokožky znecitlivělé anestetickým krémem. Po zákroku nastupuje účinek po 2–5 dnech a jeho efekt vydrží 6–12 měsíců. Zejména v horkých letních měsících a při intenzivním sportování se efekt zkracuje, proto je třeba po skončení efektu zákrok opakovat. Odstranění nadměrného pocení botulotoxinem je vhodné pro středně závažné pocení.

Odstranění nadměrného pocení pomocí laseru

Laserové odstranění pocení je vysoce účinnou metodou, která vede k dlouhodobému odstranění velkého množství potních žlázek. Během ambulantního miniinvazivního zákroku je v lokální anestezii pomocí tenkého optického vlákna odstraněno 60–90 % žlázek. Vlákno je zavedeno k potním žlázkám, které zničí pomocí tepla, aniž by poškodilo okolní tkáň. Efekt může vydržet i několik let. Pokud je potřeba odstranit zbylé potní žlázy, zákrok se opakuje. Odstranění pocení laserem je vhodné u velmi silného pocení, nemusí odstranit pocení zcela, ale vydrží déle.

S pocením můžete samozřejmě bojovat i dalšími způsoby, jako je používání kvalitních antiperspirantů, které ale u silného pocení nejsou moc účinné. Mezi větší zákroky patří hrudní sympatektomie nebo odstranění potních žláz v podpaží chirurgicky.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Zdraví'
Tipy na jiné články